Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

"Verimli Lamba Fabrikası Açalım"


 
Enerji Bakanı Hilmi Güler, verimli lambalar üreterek bunları çevre ülkelere de ihraç edebileceğimizi söyledi.
22.04.2008
                       Verimli Lamba

Güler: ''Türkiye'nin 70-80 milyon civarında verimli lambaya ihtiyacı var. Bir araya gelin, fabrikasını kurun. Etrafımızdaki ülkelere ürettiğimiz lambaları satalım''

Güler, enerji fiyatlarındaki yükselişin iklimlendirme sektörünün satışlarını etkileyeceği görüşünü dile getirerek, enerjinin verimli kullanımının önemine vurguladı.
Maliyete dayalı otomatik fiyatlandırma konusuna değinen Bakan Güler, hem elektrik hem de doğal gazın serbest fiyattan verileceğini, bunun için 1 Temmuz 2008 tarihini hedeflediklerini ama bu tarihin daha öne çekilebileceğini söyledi.
Güler, enerji verimliliği konusunun önemine dikkati çekerek, "Biz kötü, verimsiz cihazların yurt içine girmesini istemiyoruz. Ülkemizin, vatandaşımızın çıkarları açısından istemiyoruz, sizin haksız rekabete uğramamanız için istemiyoruz. Onun için İthalat Genel Müdürlüğü, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Bakanlıkla gerekli tedbirleri almaya başladık. Yani kalitesiz makine ve ekipman kesinlikle ülkeye girmeyecek" diye konuştu.
Bakan Güler, enerji verimliliğiyle ilgili çok büyük bir kapasite bulunduğunu kaydederek, verimli lamba kullanımının önemine işaret ederek, şunları kaydetti:
"Türkiye'de 70-80 milyon verimli lambaya ihtiyaç var. Bu önemli bir rakam. Niye biz yapmayalım? Bir araya gelin, fabrikasını kurun. Etrafımızdaki ülkelere de satalım. Çünkü dünyada da buna ihtiyaç var. Bu, iyi bir ithalat kalemi olur. Bu konuda Bakanlık olarak elimizden gelen yardımı da yapmaya hazırız."
İklimlendirme Meclisi Başkanı Zeki Poyraz da, Bakan Güler'e meclisi ve meclis üyelerini tanıttı. Global iklim değişikliklerinin gündeme geldiği ve bunun bütün dünyayı tehdit ettiği bir dönemde iklimlendirme sektörünün önemine işaret eden Poyraz, enerji tasarrufu konusunda sektör temsilcilerinin ellerinden geleni yapmaya ve katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi.
Daha sonra söz alan bazı meclis üyeleri, sektörün sorunları ve ihtiyaçları konusunda Bakan Güler'e bilgi verdiler.

Verimli lambaların enerji kullanımları
Verimli lambaların üç yıllık maliyetleri akkor lambalara oranla %50 daha az.

Lamba Tipi 100WAkkor Flamanlı 23W Kompakt Florasan
Satınalma fiyatı $0.75 $11.00
Lamba ömrü 750 saat 10,000
Günlük kullanım saati 4 saat 4 saat
İhtiyaç duyulan lamba sayısı 3 yılda 6 adet 6.8 yılda 1 adet
Toplam lamba maliyeti $4.50 $11.00
Lümen 1,690 1,500
Toplam elektrik maliyeti 8cent/kilowatt-saat $35.04 $8.06
Toplam maliyet(3 yıl süresinde) $39.54 $19.06 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi