Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
 
 
Volitan - Güneş Enerjili Tekne

Volitan isimli tekne NewYork'ta 32 ülkeden binin üzerinde projenin yer aldığı organizasyonda "En iyi tekne tasarımı" ve "Yılın en iyi ulaşım aracı"ödülünü aldı.
                            

İSMİNİ UÇAN BİR BALIK'TAN ALIYOR

Volitan iki aylık yorucu bir çalışmanın eseri. Hakan Gürsu'nun geliştirdiği proje, tasarımcı Sözüm Doğan'ın da katılımıyla uygulama ve modelleme aşamasına ulaşmış. ismini Akdeniz'de yaşayan tek uçan balık türünden alıyor. Ekibin bu ismi kullanması çevreye ve Akdeniz'de kaybolmaya yüz tutmuş türlere dikkat çekmeyi planlıyorlar. Bütün araştırma ve geliştirme çalışmalarını sponsor desteği almadan kısıtlı olanaklar çerçevesinde hazırlayan ekip, projenin son kısımlarında TÜBİTAK MAM Enerji ajansının kurumsal desteğini görüyor. Benzer projeler yapan diğer uluslararası tasarım ekiplerinin şartlarına sahip olmamalarının motivasyonlarını daha da artırdığını söylüyorlar. Çalışmalarını daha iyi anlatabilmek amacıyla kısa bir animasyon filmi de hazırladılar.
Yan taraftaki video TRT'de yayınlanan haberden alınmıştır.

IDA 2007'de dünyanın en iyi mimarlarından biri olarak kabul edilen Zaha Hadid ile British Airways yeni uçak koltuklarıyla, Apple firması da çocuklar için tasarladığı yeni dizüstü bilgisayar ürünüyle bu yıl derece aldı.

Yarışmanın ardından Hakan Gürsu'nun tasarım ekibi Designnobis, Avusturalya'dan tekneyi hayata geçirmek için ilk teklifi aldı bile. Ama öncelikli hedefleri şartların gelişimiyle Volitan'ın suya indiğini görmek. Bu hayallerinin Türkiye'de gerçekleşmesini özellikle istiyorlar.

IDA mimarlık, iç mimarlık, moda, ürün ve grafik tasarımı konusundaki uluslararası ve sıradışı tasarım ürünlerini farklı gruplarda değerlendirildiği engeniş çaplı organizasyonlardan biri. Dünyaca ünlü tasarımcıların juri olarak katıldığı yarışmada, hedeflediğiniz kriterlere ne kadar başarıyla yaklaştığınız, ürünü nasıl kurguladığınız ve bitmiş ürünün profesyonellik düzeyi sonucu en fazla belirleyen etkenler. Volitan, bu kriterlere uygulunluğuyla "En iyi tekne tasarımı" grubunda ve pek çok alt grubun yer aldığı "Ulaşım" grubunda "Yılın en iyi ulaşım aracı" tasarımı olmak üzere iki dalda birincilik kazandı.Yanda Volitan'ın özelliklerinin tanıtıldığı videoyu izleyebilirsiz HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi