Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
 
SİTE İÇERİKLERİNDEN
Çevreci Bonus
World Kart
Çevreye Yatırım Fonu
Bankalar Çevreci Oldu

03.06.2008
Küresel ısınma, canlı türlerinin yok olması, ekolojik felaketler gibi görüşler çok değil 5-6 yıl öncesine kadar komplo teorisi muamelesi görüyordu. Ne zaman ki bu görüşler en saygın bilim çevreleri tarafından dillendirilmeye başlandı; gerek hükümetler, gerekse sivil ve ticari kuruluşlar bazında dünya daha dikkate değer bir gezegen olmayı başardı.
Çevre sorunları bugün siyasetin çok önemli konuları arasında gelmiyor olsa da şirketler açısından bakıldığında çevre duyarlılığı kanuni bir zorunluluk olmanın da önüne geçmeye başladı. Şirketler tüketicilerde gelişen çevre duyarlılığına, üretim faaliyetlerini doğaya zararsız teknolojilere dayandırmak, enerji ihtiyaçlarını yenilenebilir alanlardan karşılamak, geri dönüşüm ve atık kontrolü sağlamak, sivil toplum kuruluşlarına destek olmak gibi çalışmalarla karşılık veriyorlar.

Son yıllarda Türkiye'de de benzer çevreci uygulamalar gün geçtikçe artıyor. Özellikle son zamanlarda bankacılık alanında bazı çevreye duyarlı hizmetler müşterilere doğrudan sunulmaya başlandı.

Garanti Bankası:
Bu konuda ilk girişimleri başlatan banka olan Garanti Bankası.  Çevreye Duyarlı Bonus ile kazanılan bonusun bir kısmı (%10 - 30) Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı/WWF'in
“Suya doğru bakmak” projesine bağış olarak aktarılıyor.
Çevreci Bonus Kart'ın tanıtımını tüm medya organlarında etkili bir şekilde gerçekleştiren garanti bankası bu girişimiyle konuya duyarsız insanların dikkatini de çekmeyi başardı. Şubat 2008'de 1. yılını dolduran uygulama, Garanti Bankası Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Elvan Bilge'nin açıklamalarına göre, "2008 yılında da kart sahiplerinin doğanın korunması konusunda doğru projelere destek verebilmeleri için aracı olmaya ve bu önemli konuda kamuoyunun duyarlılığını artıracak çalışmalar yapmaya devam edecek"

Yapı Kredi Bankası
"Ben İstersem Dünya Değişir" sloganıyla tanıtımı yapılan kampanyanın işleyişi de benzer bir şekilde alış veriş puanlarına dayanıyor. Müşteriler kampanya dahilindeki 9 sivil toplum kuruluşuna wordpuan'larıyla bağışta bulunabiliyorlar. Gerçekleşen her bağış miktarına eşit oranda bir bağışı da Yapı Kredi kendisi gerçekleştiriyor.
World Kart'ın yaklaşık 7 milyon kullanıcısı bulunuyor. Her kullanıcının 1YTL bağış yapması durumunda Yapı Kredi'nin de ilavesiyle 14 Milyon YTL tutarınca ciddi bir tutar sivil toplum kuruluşlarına bağışlanmış oluyor.
Bu kampanyada kullanıcılar NICEF, TEMA, LÖSEV, TEGV, TKV, DENİZ TEMİZ TURMEPA, İZEV, TBMV ve UNFPA kuruluşlarına bağış yapabiliyor


İş Bankası
İş bankası çevre projesi açısından daha değişik bir proje yönetiyor. 30 Mayıs 2008'de tanıtımı gerçekleştirilen Çevre Yatırım Fonu sayesinde tasarruf sahipleri çevreye duyarlı şirket hisselerinden ve Hazine bonosu ve Devlet tahvillerinden oluşan bu fonda birikimlerini değerlendirebiliyorlar.
Banka fondan elde ettiği karın yarısını TEMA Vakfının projelerini desteklemeye ayıracak.
Çevre Yatırım Fonu Türkiye'de alanında ilk olma özelliği taşıyor.



 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi