Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
.

 

Sabancı'dan Enerjiye 5 yılda 3 Milyar Dolar

İngiliz Financial Times gazetesi, Sabancı grubunun gelecek beş yılda büyüyen ekonominin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 3 milyar dolarlık enerji yatırımı yapmaya hazırlandığını yazdı. Yatırımların enerji istasyonları ve elektrik dağıtım sistemlerini içereceğini de belirten gazete, Sabancı Grubu’nun halen satışlarında ulaştığı büyüme oranını da korumayı hedeflediğini kaydetti.

Enerjinin Sabancı için nispeten yeni bir yatırım alanı olacağını da ifade eden gazete, grubun planının önümüzdeki beş yılda 3 yeni enerji istasyonu inşa edip hizmete sokmak olduğunu duyurdu.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın bu yatırımlarla ilgili olarak ABD’den General Electric, Fransa’dan Alsom ve Almanya’dan Siemens ile görüşmeler yaptıklarını belirttiğine işaret eden gazete, şu ana kadar bu kuruluşlardan hangisinin seçileceğine dair bir kararın alınmadığını belirtti.

Güler Sabancı’nın ilke olarak kömür enerjisi, barajlardan elde edilecek enerji ve rüzgar santrallerinin karışımından oluşan bir teknoloji üzerine durulduğunu açıkladığını da yazan FT, Sabancı’nın “Halen grup olarak Türkiye’de üretilen enerjinin yüzde 2’sini üretiyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde bunu yüzde 10’a çıkartabiliriz” dediğini yazdı.

 

 

 

 

 

 

  HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
Toplam Ziyaretçi