Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 
Erke Yine Sır Vermedi

 

 

 

ERKE’nin buluşunu merak edenler dün yine hayal kırıklığı yaşadı. Pek çok emekli paşanın protokolde yer aldığı dünkü toplantıda ERKE’nin yakıta ihtiyaç duymayan bir kuvvet makinası olduğu duyuruldu22.11.2006

 


29 Ekim’den bu yana televizyon ve yazılı basın reklamları ile “Bilimsel düşüncenin gücü” sloganıyla merak uyandıran büyük sır, dün düzenlenen toplantıda da ortaya çıkmadı. Erke Araştırmaları ve Mühendislik A.Ş’nin 14 yıllık araştırmasının sonucu olarak lanse edilen buluşun bir kuvvet makinası olduğu Erke Yönetim Kurulu Danışmanı Emekli Tümgeneral Çetin Uğural tarafından duyuruldu. Ancak kuvvet makinasının bir prototipi merakla toplantıya katılanlara gösterilmedi. Buluşun 2007 yılında ortaya çıkacağı ve Türk halkının hizmetine sunulacağı belirtildi.

Emekli paşaların yoğun katılımı ile yapılan toplantıda, gazeteciler buluş ile ilgili pek çok sorusuna yanıt alamadı. Çetin Uğural tüm soruları açılışta yaptığı sunumdaki ifadelerini kullanarak cevap verdi. Uğural buluş ile ilgili patent başvurularının yapıldığını bu safhada teknik detayların açıklanmasının emniyet ve gizlilik açısından yaratacağı sorunlara dikkat çekip açıklamasını şu detaylarla sınırlı tuttu

* Erke Bilimsel Düşüncenin Gücü “ başlıklı ilanların nedeni bir buluş. Bu buluş ile erişilen sistem, çevreye zarar vermeyen, istenilen güç ve sürati sağlayabilen, doğrudan hareketin elde edilebildiği yakıt gerektirmeyen bir kuvvet makinesidir. Bu sistemin çalışmasında maddenin atalet özelliğinden faydalanılmaktadır.

* Söz konusu sistemle çalışan makinelerde istenilen yerde, istenilen miktarda elektrik elde edilebilir, sistem tüm kara, hava ve deniz taşıtlarında kullanılabilir.

* Bu buluş, 1992’den beri çok gizli yürütülen bir çalışmanın sonucudur. Bu buluşla küresel ısınma önlenebilir, iklim bozukluklarının zararlı etkileri ortadan kaldırılabilir.

* Bilim literatüründe bunu açıklayacak şey yok. Kimseyi inandırmak gibi bir amacımız yok. Hatta inanılmamasından daha memnun oluruz. Patent süreci işlemektedir. Emniyet açısından teknik bilgiler gizleniyor. Elektrik üretecinde üretim aşamasına gelindi. 2007 yılında kullanıma arzedilecek.

* Bu makine doğrudan hareketin elde edildiği bir kuvvet makinesidir. Adına da Erke Dönergeci diyeceğiz. Prototip hazırlandı.

Toplantıda şu sorulara ise doyurucu yanıt verilemedi:

* Bu şirketin daha önce yaptığı bir buluş var mı?

* 1992 yılından bu yana şirket nasıl finanse edildi?

* Buluşu yapan ekipte kimler yer aldı, onlar niye bu toplantıda yok?

* Makina nasıl bir güç ortaya çıkarıyor?

* Kara, hava ve deniz araçlarında nasıl kullanılacak?

* Bu açıklama ile petrol fiyatlarının düşmesi gerekmez mi?

* Fayda maliyet analiz sonuçları nasıl?

Sermayesi 3 milyon YTL
Buluş ile ilgili toplantıda şirket ortakları sessiz kaldı. Uğural, ortakları merak edenlerin Ticaret Sicil’den şirket kayıtlarına ulaşabileceğini belirtti. İTO kayıtlarına göre Erke’nin kuruluş tarihi 1992. Sermayesi 3 milyon YTL olan şirketin Yönetim Kurulu Sait Ruhi Başaran, Mustafa Naci Öztürk ve Uğur Ayık’tan oluşuyor. Şirketin Halkalı’daki merkezinde Uğur Makina tabelası bulunuyor.

Karadayı: Sırrı ben de bilmiyorum
Toplantı Swiss Otel’de düzenlenirken protokol sırasında çok sayıda emekli paşanın yer alması dikkat çekti. Toplantıya eski kuvvet komutanları İsmail Hakkı Karadayı, Muhittin Fisunoğlu, Rasim Betir Necati Özgen, Kemal Yavuz Fikret Boztepe, Köksal Karabay katıldı. Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş da davetliler arasındaydı. Gazeteci Tuncay Özkan’ın da paşalarla birlikte protokolde oturması dikkat çekti. Konuklar toplantıyla ilgili şunları söyledi:

İsmail Hakkı Karadayı: Ben meraktan geldim. Bu arkadaşla daha önce çalıştım. Ama sırrı öğrenemedim. Öğrenirseniz bana da söyleyin.

Vural Savaş: Projeyle alakam yok. Benden ne beklentileri olabilir ki? Çetin Paşa ve arkadaşları beni ziyarete geldiler. Böyle bir proje olduğunu, dışa bağımlılığımızı azaltacağını söylediler. Ciddi buldum ve geldim. Fiyasko olmamasını temenni ediyoruz.Vatan
Bu projeji küçümseyen yazılar da gazetelere yansıdı. Örneğin Hürriiyet gazetesi bu gelişmeye hiç de sıcak bakmıyor.kararsız olmakla birlikte 2007 yi merakla beklemekdeyiz doğrusu.

 

Hürriyet haberi:
Erke’nin buluşu ’Con Ahmet’in makinesi’ mi

Yoğun reklamlarla ’bilimsel düşüncenin gücü’ sloganı ile merak kampanyası düzenleyen Erke adlı firma, ’Erke Dönergeç’ adıyla enerji tüketmeden, bedava elektrik üreten bir teknoloji bulduğunu iddia etti. Bazı emekli paşaların da katıldığı toplantıda buluşla ilgili sorular ’gizlilik’ gerekçesi ile yanıtsız bırakıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ndan itibaren ’Bilimsel düşüncenin gücü’ sloganı ile yoğun reklam kampanyaları düzenlenen ve ne olduğu sır gibi saklanan Erke’nin ’yüzyılın buluşu’ dün ortaya çıktı. Erke Araştırmaları ve Mühendislik adlı firma, dün bir basın toplantısı düzenleyerek, petrol, su ve gaz kullanmadan elektrik üreten ’Erke Dönergeç’ adında bir makine geliştirdiğini iddia etti. Basın toplantısında, şirketin ortakları, yöneticileri, buluşun nasıl çalıştığı konularındaki sorular ’gizlilik’ gerekçesi ile yanıtsız bırakıldı. Toplantıda, merakla beklenen ürün ile ilgili sorulan soruların hiç birinin yanıtlanmaması, ’con Ahmet’in makinası’ nı akla getirdi.

SIRA SIRA EMEKLİ PAŞA: Aralarında eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, emekli orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Karakuvvetleri eski komutanı Muhittin Fisunoğlu’nun da bulunduğu paşaların en ön sırada yan yana oturdukları toplantıda ürün ile ilgili sunumu da ’şirket danışmanı’ sıfatı ile emekli Tümgeneral Çetin Uğural yaptı.

2007’DE PAZARDA: Erke Erke Araştırmaları ve Mühendislik A.Ş. Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Çetin Uğural, elektrik üretecinin çalışması için maddenin atalet özelliğinden yararlanıldığını belirterek, bu sistemle çalışan makinelerde istenilen yerde, istenilen miktarda elektrik elde edilebileceğini savundu. Milli Savunma Müsteşar Yardımcılığından emekli Uğural, buluşun 1992’den itibaren çok gizli olarak yürütülen bilimsel çalışmaların bir sonucu olduğunu aktararak, şirket adına buluşun yurtiçi ve yurtdışı patent başvurularının yapıldığını söyledi. Bulunan sistemle ilgili ilk ürün çeşidi olarak öngörülen elektrik üretecinde seri üretim aşamasına gelindiği bilgisini veren Uğural, 2007 yılı içinde ürünlerin pazara sunulacağını belirtti.

UYGUN GÖRÜNCE AÇIKLARIZ: Buluşu ’Başta Türk milleti olmak üzere tüm dünya insanlığına sunulan bir hizmet’ olarak değerlendiren Uğural, buluşu açıklamama gerekçelerini, "Bugünün bilim literatüründe buluşun açıklanması için temel teşkil edecek bilgi yok. Bu nedenle buluşun dayandığı fizik ve matematik esasları Erke tarafından uygun görülen bir zamanda bilim dünyasına sunulacak. Bu yüzden konuyu tartışmaya açmıyoruz. Kimseyi inandırma gibi bir amacımız da yok. Hatta bu buluşa inanılmaması bizi mutlu eder. Çünkü başarılması imkansıza yakın bir iş olduğunun delili. Basın toplantısında amacımız bu buluşun Türk milletine aidiyetinin tescil edilmesi" şeklinde açıkladı. Uğural, buluşla ilgili patent başvurularının yapıldığını ve bu konuda sürecin işlediğini dile getirerek, bu safhada teknik detayların açıklanmasının emniyet ve gizlilik açısından sorun yaratacağını savundu.

Con Ahmet’in makinesi ne

CON Ahmet’in devridaim makinesi, halk arasında ’hiçbir işe yaramayan buluşlar’ için kullanılan bir deyim haline geldi. Bu deyimi oluşturan hikaye şöyle: Bir zamanlar Con Ahmet diye oldukça meraklı ancak bilgisi biraz kıt bır vatandaş varmış. Con Ahmet "ben bedava enerji makinesi yapacağım " diye tutturmus. Demiş ki, "Bir aküyle bir motoru çalıştırır, bu motorla da bir dinamoyu ve dinamodan alacağı elektriğin bir kısmını da yine akü ve motora vererek geri kalan enerjiyi ben kullanır ve sonsuza kadar mutlu yasarım. Con Ahmet bilgisi olanlar tarafindan ’ti’ye alınmış ve tasarladığı makineye de kendi adına ithafen "Con Ahmet’in devr-i daim makinesi" denmiş.

Daha önce hiç buluş yapmadık

ERKE danışmanı Çetin Uğural, buluşun 2007 yılındaki başbakanlık ya da cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce mi, sonra mı pazara sunulacağı yönündeki soruya, "2007 yılında herhangi bir zamanda sunulabilir. 31 Aralık 2007 tarihinde saat 24:00’e kadar buluşu piyasaya sunabiliriz" şeklinde cevap verdi. Uğural, şirketin daha önce başka buluş yapıp yapmadığı sorusuna "hayır" yanıtını verdi. Çetin Uğural, elektrik üretecinin ne kadar maliyetle, kaç kişilik ekiple geliştirildiği sorularına da bilgilendirici cevap vermedi. Uğural, insanlık tarihini etkileyecek buluşu neden daha büyük ya da uluslararası bir törenle tanıtmadıkları ve buluşun gerçek olmaması durumunda Türkiye’ye etkisiyle ilgili soruyu da, "Böyle bir şey olmayacak. Patent için başvurulması nedeniyle çok büyük tanıtım yapmak istemedik" şeklinde yanıtladı. Çetin Uğural, toplantıya neden paşaları çağırdığı şeklindeki soruya şu yanıtı verdi: "Ben çağırdım katıldılar. Tanıyorum hepsini." Vural Savaş, toplantıya katılma nedenini, "Çetin Uğural çağırdı. Davetli olarak geldim. Kitap Fuarı’nda karşılaştık böyle bir toplantı var deyip katılmamı istedi, katıldım" şeklinde açıkladı.

Sahibi Brother’ın sanayi makinesi temsilcisi

UĞUR Makine’nin sahibi Uğur Ayık ile Sait Ruhi Başaran ve Mustafa Naci Öztürk’ün 1992’de kurduğu Erke Araştırmaları ve Mühendislik A.Ş.’nin, İstanbul Ticaret Odası (İTO) kayıtlarında iş konusu "Ortaya çıkardığı buluşlarla ilgili olarak know-how anlaşmaları yapar, yurtiçinde ve yurtdışında marka tescili, patent çıkartır lisans antlaşmaları yapar, mümessillik, acentelik ve şubeler açar, özel veya resmi kuruluşlarla taahhütlere girerek ortaya çıkardığı buluşların imalat ve satış antlaşmalarını yapar" şeklinde açıklanıyor. Erke’nin merkezi, ortaklarından Uğur Ayık’a ait olan Uğur Tekstil Makinaları olarak görünüyor. Uğur Makina, Brother dikiş makinelerinin sanayi tiplerinin Türkiye temsilciliğini yapıyor.

Petrol savaşlarını bile durduracağız

ERKE’nin danışmanı emekli Tümgeneral Çetin Uğural, Erke Dönergeç’in bahsedilen özelliklere sahip olması durumunda dünyadaki petrol savaşlarını durdurabileceği ve bu nedenle neden daha büyük bir organizasyonla tanıtılmadığı sorusuna ise, "Evet, dünya savaşlarını durduracak" demekle yetindi.

2 ay önce benzer buluş Denizli’den de çıkmıştı

ERKE’nin dün basın toplantısı ile tarif ettiği buluşun hemen hemen aynısı bundan 2 ay kadar önce Denizlili bir mucit tarafından da ortaya atılmıştı. Denizli’nin yerel internet haber sitelerinden DRTHaber’de 11 Eylül 2006 tarihinde çıkan haberde, "Dizel, benzin ya da doğal gaz gibi herhangi bir yakıta ihtiyaç duymadan, kesintisiz ve bağımsız enerji üretebilen bir makine icat edildi. İcadın sahibi Fahri Akan, buluşunun Türkiye’nin enerji, doğal gaz ve petrolde dışa bağımlılığını ortadan kaldıracağını savunuyor" denmişti.
Tamaş olarak kuruldu 2006’da ERKE oldu
“Yakıt istemeyen güç makinesi”ni icat ettiğini önceki gün açıklayan Erke, 1992’de Tamaş A.Ş. olarak kurulmuş. Şirket, Ocak 2006’da unvanını Erke yapmış

Reklam kampanyasıyla dikkatleri çeken, önceki gün yaptığı basın toplantısıda “yakıt gerektirmeyen güç makinası”nı bulduğunu açıklayan ancak cihazı göstermeyerek kafalardaki soru işaretlerinin artmasına neden olan Erke Mühendislik’in bu adı yeni aldığı ortaya çıktı.

1992 yılında Tamaş Teknolojik Araştırmalar ve Mühendislik A.Ş. olarak kurulan şirket, 26 Ocak 2006’da yaptığı genel kurul toplantısında unvan değiştirme kararı aldı ve adını Erke olarak tescil ettirdi.

Şirkette Mustafa Naci Öztürk yüzde 20, Sait Ruhi Başaran, Uğur Ayık, Mustafa Çalışkan, Faruk Canız, Celal Çalışkan, Fahri Çalışkan, Murat Soyer ve İsmail Alptekin yüzde 10 hisseyle ortak listesinde yerlerini aldılar. Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Mustafa Naci Öztürk, üyeliklere de Sait Ruhi Başaran ve Uğur Ayık seçildi.

15 Mart 2006’da alınan yönetim kurulu kararıyla patent konusundaki yetkiler düzenlendi. Şirketin sahip olduğu patentler konusunda imza yetkisi ikiye çıkarıldı.

Yavuz: Habersizdik
Emekli Orgeneral Kemal Yavuz, Erke toplantısına katılan emekli paşaların birbirlerinden haberi olmadığını söyledi. Yavuz, “Davet edildim ve gittim. Bilimsel açıklama yapacaklarını biliyordum. Katılımcılar hakkında bilgim yoktu. Oraya gidip de arkadaşlarımı gördüğümde şaşırdım ve sizin burada ne işiniz var diye sordum. Onlar da bana aynı soruyu sordular” dedi.

TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ: BAŞVURU OLDU
Bu arada Türk Patent Enstitüsü, Erke Araştırmaları ve Mühendislik A.Ş’nin cihaz için patent başvurusunda bulunduğunu doğruladı. Yetkililer projenin çok sayıda kişi tarafından sahiplenilmesinin patent yönünden sorun oluşturmadığına dikkat çekiyor. Enstitü Başkanı Yusuf Balcı, farklı kişi ya da firmaların farklı tekniklerle aynı ürünü ortaya çıkarmaları halinde ürünlerine patent almalarının mümkün olduğunu belirtti.
Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ‘kuvvet makinesi’ olarak tanıtılan cihazla ilgisi ve bilgisi olmadığını duyurdu.

Ekranlara Erke benzeri birçok haber çıktı bazıları erkeyi kendi buluşlarını çalmakla suçladı. Henüz enerji dünyası sarsılmadı diyebiliriz. Aşağıdaki haberleri izlemenizi öneriyoruz.
 

 

 

Erke grubu hakkında sürekli yeni söylentiler gazetelerde dolaşmakta. 25.11.2006 tarihli Star Gazetesi Erke'nin siyasi bir oluşuma dönüşeceğini söylüyor.

Erke’yi ‘Dünyayı sarsacak icat’ olarak tanıtan emekli paşa Uğural’ın siyasi oluşum için işadamlarıyla buluştuğu ortaya çıktı. TÜSİAV Başkanı Sarıtoprak ‘Bana geldi, yeni parti için büyük bir para kaynağından bahsetti’ dedi.


GÜNLER süren gizliliğin ardından ‘Hiçbir enerji kaynağı kullanmadan kendi kendine çalışan makine icat ettik’ açıklamasıyla tartışma konusu olan ERKE ile ilgili ilginç bilgiler ortaya çıkıyor. Söz konusu icadı basına tanıtan emekli Tümgeneral Çetin Uğural star’a ‘Hiçbir siyaset, tarikat ve dernek bağlantımız yok. Bunu ispatlayan varsa alnından öperim’ açıklamasında bulunmuştu.

 • SİYASİ ÖRGÜTLENDİ

  Ancak Uğural’in yeni bir siyasi oluşum için işadamlarıyla görüştüğü ortaya çıktı. Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak, Uğural Paşa’nın vakıflarının Yüksek İstişare Konseyi üyesi olduğunu belirterek şunları söyledi: Siyaset tamamen para. ERKE siyasi bir yapılanma için kullanılacak. Bu çok açık. Biz Uğural ile bunları konuştuk. Bana çok açık ifade etti. Beklememi, hiçbir yere angaje olmamamı, yeni bir siyasi oluşum için düğmeye bastıklarını söyledi. Ayrıca dünyayı sarsacak büyük bir proje üzerinde çalıştıklarını, çok büyük bir para kaynağı olduğunu ve bu parayı siyasi örgütlenme için kullanacaklarını ifade etti.

 • ŞİRİN DOĞRULADI

  Uğural’ın yaklaşık üç ay önce de Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan’la görüşmek istediği ortaya çıktı. Iğdır eski milletvekili Adil Aşırım’ın aracılık ettiği görüşme için randevu talebine yanıt alamayan Uğural’ın partinin genel başkanvekili Müştak Ayvaz’la görüşebildiği belirlendi. Alınan bilgiye göre Uğural siyaset sahnesinde Genç Parti ile ‘nasıl bir birliktelik yapabilecekleri’ konusunu gündeme getirdi. Müştak Ayvaz ise ‘böyle bir birlikteliğe sıcak bakmadıklarını’ söyledi.

  Genç Parti İstanbul Milletvekili Emin Şirin görüşmeyi doğruladı.

 • SEZGİN’İN DUYUMU

  Çetin Uğural’la birlikte ismi anılan eski Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin ise ‘Bakanlık yaptığım dönemde yardımcılığımı yaptı. İyi bir askerdir. Şu anda içinde bulunduğu siyasi ve teknik konularla ilgili hiç bir bilgim yok. Böyle oluşumlar içinde olduğunu sadece duyuyoruz. Ancak benim böyle bir şeyin içinde bulunmam söz konusu değil. Ayrıca ben yeni siyasi oluşumların sonuç vermeyeceğini düşünüyorum’ dedi.

 • UĞURAL HATIRLAMADI

  Uğural ise siyasi bir oluşumun içinde olmadıklarında ısrar ederek şunları söyledi: Genç Parti’de Müstak Ayvaz’la görüşüp görüşmediğimi hatırlamıyorum. Görüşsem de başka bir konu içindir. Biz hiç bir siyasi oluşumun içinde değiliz. Finansörümüz yok.

  Bu arada buluşun kendisine ait olduğunu savunanların sayısı giderek artıyor:
  Bursalı elektrik ustası Ferhat Özpınar, erke ERKE araştırmaları ve mühendislik A.Ş. adlı şirket tarafından İstanbul'da tanıtımı yapılan ''yakıt gerektirmeyen bir kuvvet makinesi''nin patentinin, kendisinde olduğunu öne sürdü.

  Ferhat Özpınar, Erke Erke Araştırmaları ve Mühendislik A.Ş. adlı şirket tarafından İstanbul'da tanıtımı yapılan ''Yakıt gerektirmeyen kuvvet makinesi''nin patentinin kendisinde olduğunu öne sürdü.

  Özpınar, şirketin yönetim kurulu danışmanı emekli tümgeneral Çetin Uğural tarafından, ''Bilimsel düşüncenin gücü'' sloganıyla tanıtılan ''Kuvvet makinesi''nin buluşunu, 1992 yılında kendisinin gerçekleştirdiğini iddia etti.

  ''Elektrik enerjisinden elektrik üretme ve üreme sistemi'' adını verdiği buluşu için, 2 Kasım 2000 tarihinde Türk Patent Enstitüsüne başvurduğunu ve sonrasında patentini aldığını belirten Özpınar, tüm girişimlere rağmen maddi yetersizlikler nedeniyle makinenin tanıtımını yapamadığını bildirdi.

  Erke gurubuyla aynı isme sahip şirketler, grupla ilişkileri var zannedilip gelen telefonlardan ve internet sitelerinin adeta kullanıcı akınına uğramasından rahatsız. Konuyla ilgili haber:


  Geçen hafta emekli paşaların katıldığı bir basın toplantısıyla 'kuvvet makinesi' bulduğunu açıklayan Erke ile benzer isimler taşıyan şirketler, telefon ve e-posta yağmurundan bunaldı.
  Erke'nin, yüksek rütbeli emekli subayların katılımı dışında; elektrik, petrol gibi yakıtları kullanmadan elektrik üretimi yapan bir makine geliştirdiğini ilan etmesine karşın, makineyi göstermemesi sonucu, olay kamuoyunda büyük merak uyandırdı. Ancak bu merak aynı adı taşıyan dört şirketi sıkıntıya soktu. Bu şirketlerin santrallerı Erke hakkında bilgi almak isteyenlerin açtığı yüzlerce telefona yanıt vermek zorunda kaldı.
  Erke ile aynı adı taşıyan dört şirket var. Bunlar Erke Dış Ticaret, Erke Çelik İnşaat, Erke Yapı İnşaat ve Erke Güvenlik. Bu şirketler hiçbir ilgileri olmamalarına rağmen kendilerine telefon edenlerin, 'Orası Erke mi? Buluşu yapan siz misiniz?' sorularına yanıt veriyor.
  Erke Çelik'in sahibi Mustafa Erken, "Hiç girilmeyen sitemize, 200 bine yakın giriş tespit ettik. Şirketimizi 'buluşçu Erke' olarak arayanların sayısı da bir hayli çoğaldı. Ben bizzat şirketi arayarak bu durumdan şikâyetçi olmak istedim. Ancak hiç kimse ilgilenmedi. 3 - 4 gündür telefonlar ve e-posta'lardan bıkma noktasına geldik. Biz de çıkan haberlerden birkaç tanesini aldık, koyduk ve altlarına "NOT: Bu ERKE'nin şirketimizle hiçbir ilgisi yoktur" diye yazdık. Gerçi reklamın iyisi, kötüsü olmaz ama bunlar rahatsızlık verici."
  Mustafa Erken, Erke'yle ilgili olarak da, "Bu toplumsal bir hareketin çıkış noktası gibi bir şey görünüyor" dedi

  Bilim İnsanlarının Konuyla İlgili Görüşleri:

  Prof. Dr. Hakan Kuntman (İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Dekanı): "Eskiden beri olan bir iddia. Hiçbir zaman kanıtlanmadı. Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Eğer böyle bir şey olabiliyorsa o zaman bizim bilgilerimiz, öğrendiklerimiz yanlış. Tabii görmek lazım. Bizim bilgilerimize göre bilimsel değeri yok."

  Prof. Dr. Ömer Usta (İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Öğretim Üyesi): "Günümüzde maddenin ataletinden yararlanılarak enerjinin depolanmasına çalışılıyor. Böyle çalışmalar var. Ama maddenin ataletinden faydalanarak enerji üretildiğini bilmiyorum. Yaptıkları buluş, enerji dönüşümü prensibine uyuyor mu, onu bilmek lazım. Enerjinin sakınım yasasını mı değiştirmişler?"

  Prof. Dr. Celal Şengör (İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi): "Hiçbir enerji kullanmadan devir daim makinesi yapmak mümkün değil. Belki başka bir kaynak kullanacaklar, bekleyip görmek lazım."

  Prof. Dr. Taner Derbentli (İTÜ Makine Fakültesi Dekanı): "Böyle bir şey fizik ve termodinamik yasalarına göre mümkün değil. Dışarıdan herhangi bir enerji girişi olmadan enerji üretilemez. Güneş ve rüzgâr var ama onlar da bir enerji kaynağı. Böyle bir model bilimsel süzgeçten geçerse bizim bilgilerimiz eksik demektir."

  Prof. Dr. Kemal Gürüz (eski YÖK Başkanı): "Bu olay bilinen termodinamik ve fizik kurallarına aykırı. Yoktan var etmek mümkün değil. Tam açıklama yapılmamış, bilmiyoruz."

  Emin Koramaz (TMMOB Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı): "Bilimsel bilgi yok. Spekülatif bir durum. Her makinenin enerji üretebileceği, bunun için de bir enerji kaynağı kullanılması gerektiği açıktır. Şu anki bilimsel bilgi çerçevesinde herhangi bir enerji kaynağı olmaksızın bir makinenin enerji üretmesi mümkün değil."

  Erol Celepsoy (TMMOB Elektrik Müh. Odası Başkanı): "Enerji olmadan enerji üretmek olamaz. Dikkate alınacak bir şey değil."

  .


Radikal'de İsmet Berkan'ın konuyla ilgili yazısı
>> Geçtiğimiz günlerde İrlandalı Steorn isimli şirkette çalışan bilim insanlarının sonsuz enerjiyi buldukları açıklandı. Erkeden daha fazla ses getirdiğini söyleyebiliriz. "Sonsuz Enerjiyi Buldular" isimli haberimizi okuyabilirsiniz..

 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi