Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 
ÇEVRE ANA SAYFA
TÜRKİYE HAVA KİRLİLİĞİ İSTATİSTİKLERİ
SANAYİ VE ÇEVRE TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ
 
 

 

Karbon Emisyonunu Azaltmal İçin Toprak altına Karbondioksit Gazı Gömülüyor.
Avusturalya'nın Güney eyaleti Victoria'da yerin 2 kilometre altında doğal gaz rezervlerinin boşaltılmasıyla oluşan alanda, "jeosekestrasyon" adı verilen deneysel bir teknoloji kullanılarak 100 bin ton karbondioksit gömülecek
Yen bir teknoloji olan jeosekestrasyon
(sequestration) yöntemi ile petrol ve doğalgaz alanlarından emilen madderin sonrasında kalan boşluk karbondioksit gazlarıyla dolduruluyor.

Teknolojinin ilk ciddi uygulamalarının başladığı 1996'dan beri Kuzey Denizi'nde, 2 yıldan beridir de Cezayir'in İn Salah doğal gaz alanlarında her yıl 1'er milyon ton karbondioksit yeraltına enjekte ediliyor. Yine ABD'de petrol rezervlerinden alınan verimi attırmak için birçok sondaj sahasında karbondioksit jeosekestrasyonu gerçekleştiriliyor.
Bazı bilim çevreleri jeosekestrasyon yönteminin karbon emisyonuna kalıcı bir çözüm bulmak değil, mevcut tablonun etkilerini geciktirmek anlamına geldiğini savunuyor.
Dünyadaki karbon emisyonunun büyük kısmına neden olan Amerika Birleşik Devletleri güvenlik ve ekonomik gerekçekelerle sera gazı salınımını azaltmakta isteksiz davranıyor.

 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi