Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 
EMO

EMO otomatik Fiyatlandırmaya Olumsuz Bakıyor.
Elektrik Mühendisleri Odası'ndan (EMO) yapılan açıklamada, "Acilen. Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği (DUY) denilen karaborsadan vazgeçilmeli, enerji alanında yaratılan tahribata son verecek çalışmalar kamu yararı perspektifi ile yeni baştan ele alınmalıdır. AK Parti hükümeti, zamları otomatiğe bağlayarak, sorumluluktan kurtulamaz" denildi.

AK Parti'nin seçimler öncesinde elektriğe zam yapmadığını söyleyerek oy topladığına, ancak bu yılın başında yaptığı yüzde 20 zammın ardından otomatik fiyatlandırma kararı aldığına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi: "IMF'ye verilen söz doğrultusunda elektrikte otomatik fiyatlandırmaya geçiş, ülkenin bugün bulunduğu koşullarda açık bir şekilde otomatik zamlara geçiştir. AK Parti hükümeti döneminde kamuya enerji alanında yatırım yaptırılmazken, serbest piyasa mantığı içinde açıklanamayacak olan şirketlerin kar garantili elektrik üretme dayatmasına teslim olunmuştur."

 
SİTE İÇERİKLERİNDEN

 

Elektrikte Otomatik Fiyatlanırma

Enerjide otomatik fiyatlandırmaya geçilmesinden sonra elektrik fatutalarında yüzde 15 - 20 arasında artış bekleniyor. 25.05.2008

Elektrikte otomatik zam dönemini başlatacak sistemle ilgili geri sayım başladı. Ekonomi yönetiminin sürekli artan enerji girdilerini hesaplayarak, Otomatik fiyatlandırmaya haziran ayında geçmeyi pllanlıyor. Temmuz ayı beklenmesi durumunda petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle oluşacak ilk zammın yüksek olabileceği, bunun da tepkilere neden olabileceğinden korkuluyor.
Fakat bunun olabilmes için önümüzdeki hafta başında Başbakan'ın bu yöndeki kararının beklendiği ifade ediliyor.
Sisteme geçiş normal zamanlamasına göre işlerse, elektrik ve doğalgazda 4 ayda bir fiyat artışı getirecek otomatik fiyatlandırma sistemi, Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararıyla 1 Temmuz'da uygulamaya girecek. Bu durumda elektrik ve doğalgaz faturalarına yansıyacak artışın bir kaç puan daha fazla olacağı belirtildi. Otomatik fiyatlandırma sistemine geçişle vatandaşın faturasının en az yüzde 15-20 artacağı belirtiliyor.

Otomatik fiyatlandırma sisteminde fiyat artışları için maliyet artışının şart olmaması da vatandaş açısından bir başka tedirginlik yaratıyor. YPK kararına göre, elektrik fiyatları 4 ayda bir olmak üzere yılda 3 kez değişecek. Yani elektriğe yılda 3 kez zam yapılacak. Ancak maliyetler düşerse zam yerine indirim uygulanacak. Yeni fiyatlar her yılın Nisan, Temmuz ve Ekim ayından itibaren geçerli olacak. YPK kararına konulan bir maddeye göre, enerji KİT'leri, maliyet artışı olmasa da yıllık kâr ya da faiz dışı fazla hedeflerinde önemli sapma olmasını önlemek için zam yapabilecek.

Haberle İlgili Video

KİT'lerin kârı önemli

YPK kararında bu durum, "Maliyet dışı faktörlere bağlı olarak, yıllık kâr ve faiz dışı fazla hedeflerinde önemli ölçüde sapma ihtimali ortaya çıkması durumunda, bu husus KİT'ler tarafından dikkate alınacaktır" şeklinde düzenlendi.
Sistemin başlayacağı tarihte elektrik faturaları doğrudan artacak. Çünkü yeni sistemin bir gereği olarak, elektrik arz ve talebindeki dengesizlikten kaynaklanan Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi (PMUM) maliyetleri elektrik satış fiyatlarına dahil edilecek. Yani kamunun arz açığı nedeniyle özel sektörden öngörülenin üzerinde aldığı ve bu nedenle daha yüksek bedel ödediği elektriğin yarattığı maliyet artışı vatandaşın faturasına yansıyacak.
Sisteme geçmeden önce enerji KİT'lerinin tarifeleri ile maliyetlerine göre zam ihtiyaçlarını EPDK'ya bildirmesi gerek. Bu çerçevede, EPDK, dengesizlik maliyetlerinin ne kadarlık bir zam ihtiyacı doğurduğunu hesap etmek için çalışma yapacak. Sözkonusu kalemin yanı sıra döviz kuru, petrol fiyatları gibi diğer değişkenlerin yarattığı maliyet artışı, elektriğe yüzde kaçlık bir zam yapılacağını ortaya koyacak.
Bu noktada Elektrik Mühendisleri Odası'nın (EMO) yaptığı hesaba göre minumum zam ihtiyacı yüzde 15-20 arasında şekilleniyor.
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi