Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
 

Sokak AydınlatmaAy ışığına göre kendini ayarlayan sokak lambası


Fiberoptik AydınlatmaGüneş ışığını toplayan fiberoptik aydınlatma

AYDINLATMA

 Ay ışığı ve gün ışığından başka aydınlık bilmeyen insanoğlu ateşin bulunuşuyla yeni bir ışık  kaynağına kavuştu. Sacayakların üzerine konan korlar ilkel insanlar için ışık kaynağı olurken  zamanla elde taşınan meşaleler geliştirilmiştir.  Klasik çağlarda içyağından yapılan mumlar Argant'ın Lambası  üretilebilmiştir. 1784'te Argant  çift hava akımlı  lambayı buldu. Lebon'un  bulduğu havagazıyla çalışan  lambalar 1805'te İngiltere'de  sanayi  kuruluşlarında kullanılmaya  başlanmıştır. (Sağdaki Resim)
 Osmanlı döneminde havagazı lambaları başlarda İstanbul'da ve yalnız  saraylarda kullanılmaya  başlanmıştır. 1853'te sırf bu amaçla bir  gazhane  kurulmuştur.
 Modernleşmeyle beraber Edison ve Swan'ın 1879'da akkor lambayı  bulmasıyla aydınlatma  kavramında bir devrim yaşanmıştır.

 Kapalı mekanlarda elektrikle aydınlatma kriterlerinden önce tasarruf açısından gün ışığından  mümkün olduğu kadar fazla yararlanmak gerekir. Mimari yapı itibarıyla büyük ama ısı  izolasyonunu  engellemeyecek pencereler bulunması doğru bir aydınlatma için baş koşuldur. Bu  aşamadan sonra yapay aydınlatma kriterlerinin uygun şekilde sağlanması gerekir.
 Bilindiği gibi yapay ışık doğru ayarlanmadığında yorucu etki yapmaktadır. Bunun için insan  bünyesinin alışık olduğu gün ışığı taklit edilmelidir. Bu aşamada bazı önemli ölçütlere dikkat  etmek gerekmektedir.
 Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?
Aplik
Aplikler koridorlarda yandan aydınlatmada kullanılmaktadır.
  • Işık Doğrudan göze gelmemeli yukarıdan aydınlatmalıdır
  • Dekoratif amaçlı olan ve gözle doğrudan temas eden armatürlerdeki ışık yarısaydam kaplamalarla dengelenmelidir.
  • Birden çok ışık kaynağı kullanılıyorsa lambalar ışık geçişlerini dengelenecek uzaklıkta yerleştirilmelidir.
  • Daha estetik amaçlarla kullanılan bölgesel aydınlatıcılarda ışık farlı renklerde seçilecek olursa bunların keskinliği azaltılarak gözü yorması engellenmelidir.
  • Oda duvarları açık renkli yapılarak gün ışığından yararlanma miktarı artırılabilir.
  • Tv izlerken düşük şiddetli ampuller kullanılmalıdır.
  • Enerji tasarrufu yapan ampuller kullanılmalıdır.
Gerek kapalı mekanlar, gerekse sokak aydınlatmasında ışığın verimli kullanılması gerekir. Işık kaynağından gelen ışığın tümünün istenilen alanları aydınlatması sağlanmalıdır. Işık taşması denilen ve istenmeyen alanların da aydınlatılması verimi düşürür.
Özellikle sokak aydınlatmasında ışık kayıpları fazla olmaktadır. Birçok sokak lambası sokakları aydınlatmakla beraber havayı da aydınlatmaktadır. Bu lambalar seçilirken belediyeler üst bölgesi kapalı olan lambaları tercih etmelidir. Bununla beraber reklam panosu, önemli binalar, şelaleler veya anıtların gece aydınlatması alttan yukarı değil, yukardan aşağı olacak şekilde ayarlanması gerekir.
Doğru aydınlatma
Lambaların üst bölgeleri kapalı olmalıdır.
Lamba
Doğru yerleştirilmiş lamba.üste ışık kaçmıyor.
Lamba
Yanlış aydınlatma.


Sokak aydınlatmalarının sadece tasarruf amacı güdülerek uygun yerleştirilmesi gerektiği söylenemez. son yıllarda kentlerin anakent (metropol) haline dönüşmesiyle sokak aydınlatması son derece yaygınlaşmıştır. Bu da çok tartışılan ve üzerinde mutabakata varılan ışık kirliliğinin önlenmesi gereken bir sorun olarak ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Işık kirliliği kısaca açıklamak gerekirse gerek duyulan alanlar dışında atmosfere de bolca ışık salınmasıdır. Büyük şehirlerde geceleri gökyüzü de aydınlatıldığı için yıldızları görmek mümkün olamamaktadır. Yıldızlar ancak şehrin dışına çıkıldığında görülebilir hale gelmiştir. Bunda sokak lambaları ve dekoratif amaçlı aydınlatmalar büyük rol oynamaktadır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ışık kirliliği hakkında bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Fakat bu çalışmaların devlet tarafından belirgin bir kabul gördüğünü söylemek zordur. Birçok sokak ve resmi bina çevresinin aydınlatmasında bu gerçeklere uyulmamaktadır. Özellikle küçük kentlerde bu türden kaygılar neredeyse yok sayılmaktadır.

 
Işık Kirliliği
Bir şehirde ışık kirliliğinin atmosferi nasıl parlattığı görülebilir.
Pano aydınlatma
Işık kaynağının üstten yerleştirildiği tabela
Gece Işıkları
Gece aydınlatmalarının uydudan görünümü. Parlak alanlar ışık bulunan Bölgeler. HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi