Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
 

Sokak AydınlatmaAy ışığına göre kendini ayarlayan sokak lambası


Fiberoptik AydınlatmaGüneş ışığını toplayan fiberoptik aydınlatma

ELEKTRİK ÜRETİMİ

Elektrik enerjisinin depolanabilme özelliği olmadığı için üretilir üretilmez kullanım alanlarına  taşınması gerekir. Üretim aşamaları dikkate alındığında dünyada kullanılan pek çok yöntem  vardır. Fakat bu yöntemlerde daha ziyade kullanılan yakıtın(veya etkinin) farklı olduğu söylenebilir.
 • Hidroelektrik Santraller:
   Bu santrallerde yüksek bir noktadan çarka düşen su bir dönme hareketine neden  olmaktadır. Bu hareket elektrik üreten bir jeneratöre(alternatör) iletilerek elektrik üretimi  sağlanır. Barajlar gerekli su yüksekliğinin sağlanmasında kullanılırlar.
 • Termik Santraller:
  Bu santral türünde de elektrik enerjisi dönen bir çark yardımıyla üretilir. Fakat bu sefer çarkı döndüren su değil kaynayan bir sıvının buharıdır. Genellikle kaynama noktası düşük sıvılarla oluşturulan yüksek basınçlı buhar türbinin(çarkın) hareket etmesini sağlar. Sıvının ısıtılmasında linyit, doğalgaz gibi yakıtlar kullanılır.
 • Nükleer Santraller:
  Buhar oluşturmak için nükleer enerjinin kullanıldığı santrallerdir. Çekirdek reaksiyonları sonucu oluşan ısı bir sıvının kaynamasını sağlar ve kaynama sonucunda oluşan buhar çarka ulaştırılır.
 • Rüzgar Türbinleri:
  Rüzgar gülü de denilen bu sistemlerde alternatörün dönüşü bir çeşit rüzgar gülü tarafından sağlanır. Rüzgarın hareketini dönme hareketine çeviren kanatlar bu hareketi alternatöre iletirler.
 • Dalga Jeneratörleri:
  Dalgaların hareketi yardımıyla enerji üreten santrallerdir. Henüz geliştirilme aşamasında olan bir teknolojidir.
 • Fotovoltaik Dönüşüm:
  Diğer yöntemlerden farklı bir sisteme göre çalışır. Güneş ışığının bazı metallerden elektron kopardığı gerçeğinden yola çıkarak oluşturulmuş sistemlerdir. Birçok alanda kullanılan ve henüz gelişim aşamasını tamamlamamış bir teknolojidir.
jeneratör
Hareketle beraber elektrik üreten jeneratörler
hidroelektrik
Hidroelektrik santrali
Termik santral
Termik santral
Elektrik enerjisinin üretiminden sonra evlere ulaştırılmasında verim kayıpları oluşabilir. Bu  kayıpları en az seviyede tutmak için transformatörler yardımıyla elektrik akımının gerilimi(voltajı)  büyütülür. Santral çıkışında 380 kilovolt olan değer evlerimize geldiğinde 220volt değerine  düşürülür.
 Tüm bunlara rağmen elektrik enerjisinin bir kısmı yine de iletim hatlarında kaybolmaktadır.  Aslında daha iyi iletkenler kullanmak bu kaybı önleyebilmektedir fakat daha pahalı iletkenler  maliyeti artırabileceği gibi hatların kablolarının çalınması gibi enteresan sonuçlar bile  doğurmaktadır. Bugün iletim kablolarında hafif ve iyi iletken oluğu için alüminyum  kullanılmaktadır. HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi