Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
  - GÜNEŞ PİLİ / GÜNEŞ PANELİ
DÜNYADA GÜNEŞ ENERJİSİ
GÜNEŞ ATLASI
GÜNEŞ ENERJİSİYLE SOĞUTMA
SOLAR ÜRÜNLER
GÜNEŞ ENERJİSİ DOSYALARI

 

Quiet Achiever
Yolculuk yapılan ilk güneş otomobili Quiet Achiever. Araç, Hans Tholstrup ve Larry Perkins 1983 yılında kullanıldı. 20 gün süren yolculukta güneş otomobili saatte oralama 23 kilometre hızla yol aldı.

Elektrikli Motor
Güneş otomobillerinde kullanılan elektrikli motordan bir görünümüm. Motor Durham Universitesi güneş arabasına ait.

 

 

GÜNEŞ OTOMOBİLİ
Enerji kaynağı olarak güneş enerjisini kullanan güneş arabaları şimdilik deneme aşamasında. Günümüz teknolojisi henüz ticari bakımdan verimli güneş arabaları yapmaya yetecek boyuta ulaşmadığından olsa gerek, güneş arabalarında yıllardır pek bir gelişme görülmüyor.
Güneş arabalarının üzerindeki güneş panelleri elektrik üreterek, aracın elektrikli motoruna güç sağlarlar. Güneş pillerinin ürettiği enerji doğrudan güneş ışınlarına bağlı olduğu için bu otomobillerin yüzeyleri ışığı görecek şekilde, düz olarak tasarlanıyor. Bu durum ise tasarımsal bir sorun doğuruyor. Güneş otomobilleri şekil olarak biraz "uçuk ", taşıma kapasitesi bakımından ise oldukça cimri görünüyor.
Güneş Otomobili
Çoğu ancak bir kişinin yatarak girebileceği şekilde tasarlanan güneş arabaları elektrik motorundan maksimum oranda faydalanmak için hafif malzemelerden yapılıyor. Hafif ve dayanıklı olması için daha çok titanyum türü malzemeler kullanılıyor.
Güneş otomobillerinde ayrıca enerjiyi depo etmek amacıyla akümülatör de bulunmaktadır. Panellerde üretilen elektrik aküye depo edilmekte, otomobilin hareket etmesi için akülerdeki enerji bir kontrol devresinden geçmesi gerekiyor. Güneş arabalarının sahip olduğu paneller güneşli bir günde, öğle saatlerinde yaklaşık 1.3 beygir güç üretirler. Bu değer ise yaklaşık olarak 1500 değerine karşılık gelir.
Bununla beraber, 4 veya 3 tekerlekli tasarlanan güneş arabalarının bağımsız fren sistemleri de bulunuyor.
Güneş Arabası
Güneş enerjili arabayla ilk yolculuk 1983 yılında Hans Tholstrup ve Larry Perkins tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu andan itibaren, yenilenebilir enerji kaynaklarına hassasiyet gösteren çevrelerin yoğun ilgisiyle muhatap olan güneş arabaları maalesef hala istenilen kulanılabilirlik seviyelerine ulaşamamıştır.
   

Güneş Arabası Yarışları
Güneş enerjisiyle çalışan otomobillere gösterilen ilgiyi artırmak amacıyla çeşitli yarışlar da düzenlenmektedir. Türkiyede Formula G ismiyle anılan güneş otomobili yarışlarının ilki 1987'de Avusturalya'da düzenlendi. Çeşitli firmaların sponsorluğunda yapılan güneş arabası yarışları tüm dünyada yaygınlaşmaya başladı. Bugün birçok üniversitede kurulan kulüpler aracılığıyla çeşitli otomobiller hazırlanıyor ve bu araçlar belirli zamanlarda yarıştırılıyor. Yukarıda gördüğünüz resimde Türkiyede düzenlenen Formula G yarışlarından bir sayne görüyorsunuz. HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi