Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
  - GÜNEŞ PİLİ / GÜNEŞ PANELİ
DÜNYADA GÜNEŞ ENERJİSİ
GÜNEŞ ATLASI
GÜNEŞ ENERJİSİYLE SOĞUTMA
SOLAR ÜRÜNLER
GÜNEŞ ENERJİSİ DOSYALARI
Yüzme Havuzunda Güneş Kolektorleri
Havuzda kullanılan güneş kolektörü
Solar Havuz Örtüsü
Havuzların üzerini kaplayıp ısı kaybetmesini önleyen solar havuz örtüsü.
GÜNEŞ ENERJİSİYLE HAVUZ SUYU ISITMA

Yaz aylarında tatil mekanlarının enerji tüketimi havuz kullanımıyla orantılı olarak yükselmektedir. Hatta eğer ısıtma sağlanabilirse her mevsim havuzdan yararlanmak mümkündür. Bundan dolayı mekan işletmecileri havuz suyunu sürekli belli bir sıcaklıkta tutmaları gerekmektedir.
Havuzlar sıcak tutmanın İki nedeni vardır:
Konforu sağlamak
Havuzun kullanım süresini uzatmak

Havuz Suyu hangi sıcaklıkta olmalı? Sıcaklık ºC
Halka Açık Havuzlar 26-28
Spor Havuzları 22-24
Çocuk Havuzları 26-32
Terapi Havuzları 35
Masaj Havuzları 32-26
Soğuk Su(şok) Havuzları 15

Görüldüğü gibi havuzların kullanım amaçlarına göre farklı sıcaklık derecelerine sahip olmaları gerekir. Daha ziyade bahsedeceğimiz halka açık yüzme havuzlarının uygun bir yüzme konforu sağlaması için ortam sıcaklığından 2-3 derece fazla olması yeterlidir.
İşte havuz suyunu bu sıcaklık değerlerinde sabitlemek belli bir enerji gerektirir. Suyun ısıtılmasında kullanılan enerji kaynağı maliyetlerin belirlenmesinde önemli bir etkendir.

İşletmeler maliyetleri düşürmek için genellikle güneş enerjisi sistemlerinden yararlanmaktadır. Havuz suyu ısıtmak için güneş enerjisi iki şekilde kullanılır.
1. Güneş Kolektörüyle Havuz Suyu ısıtma
Bu sistemde güneşi iyi gören alanlara güneş kolektörleri yerleştirilir. Bu kolektörler tıpkı evlerde soğuk suyun güneş enerjisiyle ısıtılmasında olduğu gibi kolektörlerde ısıtılmaktadır. Havuzdan alınan soğumuş su kolektörlerde ısıtıldıktan sonra tekrar havuza verilmektedir. Havuz suyunun istenilenden fazla ısınmasını engellemek için kontrol sensörleri kullanılmaktadır.
Yine havuz suyunun kirliliğini azaltmak içim bu düzeneğin üzerinde su filtresi de bulunabilmektedir.

        Güneş Enerjisiyle Havuz Suyu Isıtma

2. Güneş Örtüleriyle Havuz Suyu Isıtma
Bu yöntemde havuzun üzeri solar hassasiyeti olan ısı tutucu ve ısınmayı sağlayan bir örtüyle kapanmaktadır. Bu örtüler güneşten gelen ışınların ısı etkisini havuz suyuna ulaştırarak suyun ısıtılmasını sağlar. Bununla birlikte su ısıtıldıktan sonra mevcut ısıyı korumak için bir yalıtım malzemesi görevi de görürler. Havuzun üzerinde yüzen solar örtüler bu özelliklerinin yanında havuz suyunun buharlaşmasını engelleyerek havuz kimyasallarının dengesini korur. Gece ısı kayıplarını önler ve günün ilk saatlerinde sıcak su olanağı sağlar.
       Solar Havuz örtüsü
Yukarıdaki resimde bir havuzun üzerine yerleştirilmiş solar havuz örtüsü görülüyor. Bu örtüler suya batmadıkları gibi kenarlarında bulunan mıknatıslar sayesinde birbirlerine bağlı kalıyorlar ve sudaki kireçlenmeyi azaltıyor.
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi