Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
LED ANA SAYFA
LED FOTOĞRAFLARI
LED AMPÜLLER
EVLERDE LED AYDINLATMA
SORULARLA LED

Ledlerin Kullanım Alanları
- Ev aydınlatmasında
- Otomobillerde gösterge panellerinde ve fren lambalarında
- Trafik sinyalizasyon lambalarında
- Elektronik aletlerdeki uyarı veya bilgi ışıklarında
- Cep telefonu vb. zemin aydınlatmasında
- Kumandalarda (görünür ışık yaymazlar)
- Dekoratif aydınlatmalarda
- Reklam tabelalrında kayan yazı vb. alanlarda
- Bazı elektronik saatlerde
- Yeni yeni sokak aydınlatmalarında.

Led Sokak Lambası

SORULARLA LED AYDINLATMA

- LED ve diğer Ampuller arasındaki fark nelerdir?

LED çağın en son teknolojisidir ve eski tip ampullerde var olan tüm eksileri tamamlayan bir üründür. Çevre dostu, Tasarruflu ve Sağlıklı bir yaşam için a plus bir üründür.

- LED ampulun A plus olmasının nedenleri nelerdir?

LED ampul faturanıza %90’a varan bir tasarruf sağlar. Ayrıca eski tip ampuller gibi cıva içermediğinden dolayı sağlığınıza herhangi bir zarar verebilecek etken içermez. Yani, az ısı yayan özelliğe sahip olduğundan dolayı klima giderlerinizi azaltır.

-LED ampullerin maliyetlerinin diğer ampullere göre daha yüksek olduğunu görüyoruz. Maliyetinin yüksek olmasının sebebi nelerdir?

Akkor Flamanlı ve Tasarruflu ampullerin yıllık değişim oranlarının yüksek olduğunu her kullanıcı çok iyi bilir. Buda kullanım ömürlerinin kısa olduğunu işaret eder. LED ampul ile kullanıcıya 3 Yıl garanti ve 40.000 saat ömrü garanti ediyoruz. İlk uygulamada maliyet bedeli yüksek olsa da, akkor Flamanlı ve tasarruflu ampullerin sık değişimindeki maliyetle kıyaslandığı takdirde LED Ampulün maliyeti arasında daha yüksek bir bedel ortaya çıktığını görebilirsiniz. Aşağıdaki tabloda ucuz gibi görünen ampullerin ne kadar pahalıya mal olduğu, pahalı gibi görülen ürünlerin ise ne kadar tasarruflu ve uygun olduğu çok açık görülüyor.

Türkiye’de LED ampul yeterince biliniyor mu?
Türkiye de LED genellikle tabela aydınlatmaları ve televizyon modellerinden kulak aşinalığıyla bilinen bir teknolojidir. Genellikle çevreci ve ekosisteme uygun ürün geliştiren veya bu kanalları takip eden kişiler tarafından LED ampuller hem kullanılmakta hem de diğer kullanıcılara önerilmektedir. Yakın zamanda son nihai tüketiciye ulaşarak evlerde kullanımını öngörüyoruz.

Türkiye ne zaman enerji verimliliği konusunda daha geniş bir yelpazeye kavuşabilir?
Devletin de bu yönde yönlendirmesi ve hassasiyetiyle birlikte tüm ülke genelinde Enerji Verimliliği hareketi başlamış bulunmaktadır. Tam da bu dönemde yüksek tasarruf sağlayan ve uzun ömürlü LED ampul doğru bir verimlilik hareketi başlatacak ürün olacaktır.
Türkiye deki üniversitelerde enerji mühendisliği bölümlerinin açılması da bu konunun ne kadar ciddiye alındığını gösteriyor. Yakın zamanda enerji tasarrufu konusu gerçekten çok ciddi bir şekilde ele alınacak.

 

LED kullanımı,  ne tür avantajlara sahiptir?
3 Yıl Ürün Garantisi ve 20 yıl çalışma süresiyle( 40.000 Saat )  yüksek kaliteye sahip olabiliniyor. Şebeke problemlerine karsı da geniş voltaj aralığı ile çözüm getirdiği için dayanıklılık suresi gayet uzundur. LED ile Yüksek ışık verimi  düşük Wattlar ile sağlanacağından, fatura üzerinde  %90 a varan tasarruf elde edilebilir..

LED nasıl doğmuştur?
Light Emitting Diode yani “ışık yayan diyot” kavramının kısaltmasıdır. İlk olarak 1907 yılında icat edilmiş ve kullanılmıştır. 1962 yılında ise elektronik ürünlerde kullanılmaya başlanmıştır. 1980-90′lı yıllar ise LED tarihinde bir dönüm noktasıdır. Çünkü bu tarihlerde LED lambalar yeşil, mavi, beyaz ve sarı olarak çeşitli renklerde üretilmeye başlamıştır ve verimlilikleri artırılmıştır. Günümüzde ise LED lambaların çeşitleri artmış ve kullanım alanları ise yaygınlaşmıştır.

Mimarideki LED kullanımının artıları nelerdir?
LED teknolojisi ile birlikte ışık kalitesi artmakta ve bu kaliteyi daha düşük enerji tüketimiyle yakalamaktadır. Genellikle iç mekan aydınlatmalarında ürün çeşitliğiyle her alana cevap verebilmekte. Ayarlanabilir LED ürünleriyle birliktede kişinin istediği rengi ve vereceği duyguyu kesin olarak yakalayabilir. Ayrıca led ürünlerinde tasarımdaki çeşitli renkler ve kombinasyonlar iç mimari için artı bir değer katarken görsellik acısından insanların daha cok eğilim duyduğu lüx ürün potansiyelini yakalamaktadır. Ayrıca prestij çalışmalarında led kullanılarak A sınıfı bina tanımına geçiş yapılmaktadır.Çevreci tabirinin daha ileri gittiği bu zamanlarda LED ampul ile daha da çıtayı ileriye taşıyabilmektedir.

LED ampulün sektorel dağılımı nedir?
Sektörel Dağılım olarak Oteller, AVMler, Hastaneler, Bankalar ve bunun gibi birçok kurumsal sektörlerle LED uygulamalarına yönelmektedir. Çok fazla enerji tüketimi olan hastane okul özellikle hotellerde LED kullanımı yaygınlaşmalıdır. Özellikle büyük rekabetin olduğu Hotel sektöründe LED kullanımı kaçınılmazdır. Çünkü Elektrik maliyeti bu rekabette ana etkendir. LED ampuller ve ürünler kullanılarak elektrik tasarrufuna giden bir hotel daha ileriki evrelerde karlılığını ve rekabetteki yerini sağlamlaştıracaktır. Bu hotel sahiplerine ileri yıllar için daha değişik çeşitlilikle rekabet ortamı yaratacaktır. Devir tasarruf devri olduğu için sadece yüksek enerji tüketiminin olduğu yerlerde değil en küçük birimde dahi LED ampul kullanılmadır. Bu kullanım ülke ekonomisi ve tüketiciye olumlu yatırımlar olarak geri dönüş yapabilecektir.

Neden LED ampul Tasarruflu ampullerle kıyaslanıyor?
LED ampuller genelde tasarruflu ampullerle kıyaslanıyor hâlbuki iki üründe farklı kategorilere sahip değişik özellikte ürünlerdir. Bu yanılgıya düşülmemesi gerekli çünkü LED ürünler tasarruflu ampule oranlı daha çok enerji tasarrufu sağlayıp çevreci bir üründür. Tasarruflu ampuller cıva içerdiği için insan sağlığına olumsuz etki ederler. Hâlbuki LED ampullerin gaz içermediği için sağlıklı için bütün bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmış olurlar.

LED kullanmak başka ne tür tasarruf sağlar?
Çok az ısı yaydığından alanda bulunan klima giderlerinden gayet makul oranda azalma sağlanır. UV değerleri çok düşük olduğundan sağlık giderlerinizi de dolaylı yönden olumlu etkilemektedir. Cevre kirlenmesine neden olmadığı içinde materyal olarak geri donuşumu daha kolay ve seridir. Ekonomiye de artı bir değer katar.

LED'in insan yaşamındaki yeri nasıl olacaktır?
LED ürünler diğer tasarruflu ampuller gibi cıva bulundurmadığı için sağlığa zararlı değildir. Geri dönüşüm sürecine sahip oldukları için fazladan malzeme üretmeye ihtiyaç duyulmaz, İsraf ortadan kalkmış olur. (Kaynak: Hizmark Group)

 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi