Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 
Prius
Toyota'nın Prius modeli dünyanı seri üreteilen ilk hibrid otomobili olma özelliğini taşıyor.
Otosan Ar-Ge
1.2 Milyon Dolara mal olan Otosan Gebze Teknoloji Merkezinde 200 aşkın uzman çalışıyor.
 
SİTE İÇERİKLERİNDEN
Evde Biyodizel Üretimi
Su Tasarrufu
Deniz Suyu Arıtma Yöntemi
İnfrared Sobalar
Kombi Özellikleri

 

Ford Otosan'dan Hibrid Otomobil

Türk Otomotiv sektöründe bir ilk yaşanacak. 21.05.2008

%100 yerli kaynaklarla üretilen hibrid Fort, Transit biri elektrikli diğeri dizel olan iki motora sahip olacak. Geliştirilen hibrid transit ülkemizi Avrupa Birliği Çevre Ödüllerinin dağıtılacağı yarışmada "Hibrid" kategorisi altında temsil edecek.

Yüksek petrol fiyatları ve çevreci kaygılar otomobil kullanıcılarını ve üreticilerini farklı çözüm arayışlarına itiyor. Bu teknolojiler arasında hem benzinli veya dizel hem de elektrikli bir motorun görev yaptığı hibrit (melez) araçlar öne çıkıyor. Başta 1997 yılında dünyanın ilk seri üretim hibrit modeli olan Prius'u üreten Japonyalı Toyota olmak üzere birçok otomotiv devinin Araştırma yatırımı yaptığı hibrit teknolojisinde artık Türkiye'de söz sahibi olacak

Hibrid OtomobilAslında Türkiye'de ilkkez hibrid otomobil üretilmiyor. Kasım 2007'de Otokar hibrid bir otobüs üretmişti.
Hafif ticari segmentinde Türkiye'nin ilk hibrid aracını geliştiren Ford Otosan ise bununla da yetinmeyip, TÜBİTAK MAM ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nin iş birliğiyle hayata geçen hibrid araç projesiyle Avrupa'da Türkiye'yi temsil etmeye hak kazandı.

Ford Otosan'ın hibrit Transit projesi, AB üyelerinin yanı sıra üyelik sürecinde olan 28 ülkede çevre konusunda başarılı çalışmalarıyla ön plana çıkan işletmelere verilen AB Çevre Ödülleri kapsamında Türkiye birincisi seçildi. Türkiye programında elde ettiği bu birincilikle Ford Otosan, Avrupa Birliği Çevre Ödülleri'nin Ürün Kategorisi'nde Türkiye adına yarışacak. 2007 yılında 78 milyon YTL'lik AR-GE yatırımı gerçekleştiren Ford Otosan'ın yetkilileri, hibrit Transit prototipinin hem yakıt tüketiminde tasarruf sağlayan hem de zararlı gaz çıkışını düşüren bir araç üretmek amacıylaTÜBİTAK ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile 2005 yılında başlattıkları projenin devamı olduğunu belirtti.

Motorlar Gebze Teknoloji Merkezi'nde geliştiriliyor

Koç Topluluğu şirketleri arasında Ar-Ge'ye en fazla yatırım yapanlar arasında yer alan Ford Otosan, Eylül 2007'de 1.2 milyon dolarlık yatarımla TÜBİTAK MAM Teknoloji Serbest Bölgesi içinde Ford Otosan Gebze Teknoloji Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. 200 mühendis ve personelle Ford Otosan ve Ford Avrupa'nın gelecekteki model geliştirme programları için destek hizmetleri sağlayacak olan merkezde özellikle motor ve yürüyen aksam teknolojileri üzerine çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Yakıt tasarrufu yapan fabrikaya çevre ödülü

Ford Otosan ayrıca, Kocaeli Fabrikası'nda uyguladığı 'Çevre Yönetim Sistemi Projesi' ile de Avrupa Birliği Çevre Ödülleri'nin Türkiye ayağında Yönetim Kategorisi dalında ikinciliğe layık görüldü. Fabrikada uygulanan Çevre Yönetim Sistemi sayesinde boyahanede su bazlı boya teknolojisi kullanılarak uçucu organik bileşik emisyonlar limit değerlerin çok altına çekiliyor. Ayrıca, fabrikanın kazan dairesi atık baca ısısından faydalanılarak ciddi bir yakıt tasarrufu sağlanıyor. HÜRRİYET HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi