Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 
Dosyalar Ana Sayfa
KOMBİ
Doğalgazın hayatımıza girmesiyle beraber enerji kaynaklarımız arasına diğerlerine oranla kullanımı daha kolay ve daha ekonomik bir yenisi eklenmiş oldu. Doğalgazı ısınma ihtiyacımızı karşılamak için kullanmamızı sağlayan kombiler nasıl çalışıyor? Kombi seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?
Kombi hakkında merak edilen bazı sorulara uzmanların verdiği cevapları sizler için derledik.


Kombi Nedir?
Kombilerin yaptığı iş doğalgaz kullanarak sıcak su üretmektir. Buraya kadar basit olan bu görev sıcak suyun evlerin ısıtılmasında ve banyo-bulaşık suyu gibi amaçlarla kullanılmasıyla çok büyük bir fayda sağlamaktadır.
Kullanım Şartları Nelerdir?
Kombilerde harcanan doğalgazın miktarını ayarlamak kullanıcının elindedir. kullanıldığı alanın büyüklüğü, hava şartları gibi ölçütler dikkate alınarak kombilerin çalışma verimi ayarlanılabilir. Kombiler sessis çalıştıkları için ev içlerinde kullanılmalarında bir mahsur yoktur. Duvara asılabiliyor olmaları alandan tarassuf sağlaması açısından önemlidir.
Banyo İçin Ek Parçaya İhtiyaç Var mıdır?
Kombilerde üretlen sıcak su doğrudan banyoda kullanılabilir. Bunun için şofben, termosifon vb. yan bir ürün kullanmaya gerek kalmamaktadır.
Zehirlenme Tehlikesi Var mıdır?
Kombilerde yanma tepkimeleri oluştuğu için zehirli gazlar oluşması olağandır. Bu gazın dışarı atılması en önemli ayrıntılardandır. Bir kombi bacasız kullanılamaz. Bacanın hangi özellikte olduğuna bağlı olarak kombi özelliği de değişmektedir. Eğer binanın standart baca yolu değil de pencere vb. alanlardan açılan yapay bacalar kullanılıyorsa hava akımı oluşturmak amacıyla bir fan kullanmak gerekmektedir. Bu tür kombilere hermetik kombi denir.

Yoğuşmalı Kombi Nedir?
Adını sıklıkla duyduğumuz yoğuşmalı kombilerin çalışma mekanizması diğerleriyle aynı olmakla birlikte, dışarı atılan su buharının sıcaklığının da ısıtmaya harcanması ilkesine dayanır. Bilndiği bibi gaz halden sıvı hale geçen maddeler dışarı ısı vermektedir. Yoğuşma(yoğunlaşma) teknolojisi sayesinde dışarı atılan gaz halindeki su buharı yoğunlaştırılarak sıvı hale dönüştürülür. Bu da ilave bir ısının açığa çıkması, bu ısının da ısıtmaya kullanılması demektir. Böylelikle klasik kombilere oranla yoğuşmalı kombiler daha yüksek verimle çalışarak tasarruf sağlarlar. Verim avantajı %14 - 19 arasındadır.
Yoğuşalı Kombilerin Fiyatları Pahalı mıdır?
Evet. Sahip oldukları teknoloji yoğuşmalı kombileri diğerlerine oranla daha pahalı kılmaktadır.
LPG İle Kombi Çalışır mı?
Bir tüp genellikle kombi çalıştırmaya yetmemektedir. Bu nedenle iki mutfak tüpünü birleştirebilen özel aparatlar satılmaktadır. Bu haliyle kombiyi çalıştırmak mümkün olmasına rağmen tüpgaz fiyatlarını doğalgaza göre pahalı oluşu bu yönteminpek kullanılmamasına neden olmuştur.
Kombilerde Ateşleme Nasıl Olur?
Eski kombi modellerinde pilot alev denilen bir yöntem kullanılmıştır. Pilot alevi tüplü şofbenlerden hatırlayacağımız küçük bir alev sürekli yanmakta, olası ateşlemeler için hazırda beklemektedir. Bu yönten az da olsa sürekli bir gaz harcaması gerekmektedir. Artık günümüzde üretilen modellerin hepsi elektronik ateşleme sistemiyle donatılmıştır. Bu sayede gerekli zamanda ouşturulan küçük bir kıvılcım ateşlemeyi sağlamaktadır.
Hangi Güçte Kombi Almalı?
120 metrakare bir daireyi ısıtmak için kombi güç değeri yaklaşık olarak 17-20 bin kcal/h 'dir. farklı güçlerde kombiler bulmak mümkündür. Kombiyi alacağınız firmaya danışarak yaşadığınız alana en uygun güç değerini seçmelisiniz. 160 ile 250 metrekare büyüklüğündeki bir evi 26 bin kcal’lik kombilerısıtabilir.
Kombi Süreki çalıştırılmalı mıdır?
Kullanıcılar bu konuda iki seçenek arasında terettüt yaşamaktadır. Kombilerini sadece belirli zamanlarda kullanıp sonra kapatmalılar mı; yoksa süreki olarak açık ı tutmalılar?
Geceleri kombiyi kapattığımızda oda sıcaklığı düşmekte, sabah aynı sıcaklığı yakalamak için kombiyi daha yüksek derecelerde çalıştırmak gereklidir. Uzmanlar yatarken kombi sıcaklığının düşürülmesi fakat kapatılmamasını tavsiye etmektedirler.
Yaz Aylarında Ne Yapılmalıdır?
yaz aylarında genellikle evlerin ısıtılmaya ihtiyacı olmadığı için sadece banyo suyu üretiminde kombileri kullanmak mümkündür.Kombiler bu durumda "yazlık" ayara getirilmelidir.
Modülasyon Nedir?
Modülasyon kombilerde gaz ve hava dengesini en uygun koşullarda yakıp ısı üretmeyi sağlayan mekanizmadır. Modülasyon ayarı iyi üretilmiş kombiler enerjiyi en verimli şekilde kullanır, atık gaz oluşumu az olur ve tasarruf sağlar.

NOx değeri nedir?
Çevreye verilen önemin bir göstergesi olarak birçok enerji ürünü düşük emisyon değerlerinde üretilmeye çalışılmaktadır. Yanı dışarı bırakılan gazdaki zararlı maddelerin oranı düşük tutulmaya özen gösterilmektedir. Kombilerde yanmayla beraber doğaya zararlı Azot oksit gazları da oluşmaktadır. Günümüzde bu değeri düşüren kombiler bulmak mümkündür. Bu kombilerin dış görünüşleri diğerleriyle aynı olmakla birlikte sadece bazı küçük iç farklılıklar taşımaktadırlar.
Birden Fazla Daire Tek Kombiyle Isınır mı?
Yüksek kapasiteli kombilerle bunu sağlamak mümkündür.
Çift Eşanjörlü Kombi Nedir?
Eşanjör kombilerin en önemli parçasıdır denilebilir. Eşanjör sayesinde ısıtılan su gerekli alanlara ulaştırılır. İyi kombilerde çift eşanjör bulunur. Bu sayede radyatörlere ve banyoya göderilen su farklı alanlardan pompalanmış olur. Örneğin tek eşanjörlü ürünlerede mutfakta sıcak suyu açtığımızda suyun ısınması daha uzun sürmektedir.
Oda termostatı Nedir?
Oda termostadı sayesinde mekan sıcaklığı sürekli ölçülerek kombiler buna uyum sağlayacak şekilde otomatik çalışması sağlanabilir. Bu sayede sizin sürekli ısı kontrolü yapıp kombi ayarlamanıza gerek kalmaz. Bu ürün kombilerden bağımsız satılmaktadır. HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi