Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
Küresel Isınma
 
Küresel Isınma Nedir?

Küresel ısınma, basit tanımıyla dünyaya gelen güneş ışınlarının atmosferi terketmekte zorlanmaları sonucunda dünyanın ısısının giderek artmasıdır.
Bu sıcaklık artışının oluşumunu sağlayan şey, sera etkisi olarak adlandırılan etkidir. Sera etkisi güneş tarafından dünyaya gönderilen ışınların bir kısmının tutulması, atmosferin dışına bırakılmamasıdır. Dünyanın oluşumundan bu yana süre gelen sera etkisi doğal olmayan sebeplerden dolayı artış göstermekte bu da dünyamızın giderek daha fazla ısınmasına neden olmaktadır.

Yanda verilen canlandırmada da görülebileceği gibi yeryüzüne ulaşan güneş ışınları yansıma yoluyla tekrar uzaya gönderilir. Atmasferde bulunan bazı gazlar uzaya çıkacak olan ışınların bir kısmının tekrar yeryüzüne yönelmesine sebeb olur. İşte bu etki sera etkisidir. Sera etkisi atmosferdeki karbondioksit, metan ve azotoksit gibi gazlar makul ölcülerdeyse dünyanın ısısının
ayarlanmasında büyük öneme sahiptir. Hatta bu gazların normal değerlerin altında olması yerkürenin hızla soğuması anlamına gelir.
Günümüzde fabrikaların, otomobillerin konutların sayısının giderek artması atmosferdeki sera etkisi yapan gazların sürekli artmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla atmosferi terkedemeyen ışın miktarı artmakta, bu da dünyamızın gün geçtikçe biraz daha ısınması anlamına gelmektedir. Bilim insanları, dünyamızın ortalama sıcaklığının bu şekilde artmasının, zaman içerisinde doğal hatata sonderece olumsuz etkilerinin olacağını belirtmektedirler.
Küresel Isınma Dünya İklimini Değiştiriyor.
Sıcaklığın artması, yeryüzünde belirgin iklim değişikliklerine neden olacaktır. Yandaki resme tıkladığınızda zaman içerisinde dünyanın hangi bölgelerinin ne kadar ısınacağına dair bilgi alabileceğiniz bir animasyonu göreceksiniz. 2100 yılına kadar olan süreçte bazı alanlarda 15 derecelik artışların oluşabileceği görülmektedir. Bu artışın gerçekleşmesine ciddi önlemler alınamaması sonucunda kesin olarak bakılmaktadır.
Sıcaklık değerlerinin ölçülmeye başladığı yüzyıl başından bu yana dünya üzerinde ortalama sıcaklığın nasıl arttığını görmek için yandaki tabloyu inceleyebilirsiniz. Buradan da görülebileceği gibi küresel ısınma bir safsata değil, belirgin kanıtlarıyla gerçekliği ispatlanan yapay bir afettir.
İklim özelliklerinin değişmesiyle dünya insanları içinen önemli sorun gıda üretimi olacak. Birçok bitki artık doğal üretim alanlarının ikliminde yetiştirilemeyecek. 30 ülkeden 2 bin 500 bilim insanının katılımıyla BM tarafından oluşturulan "Hükümetlerarası İklim Değişimi Uzmanlar Grubu"nun hazırladığı rapora göre, 2080'e kadar 200 ila 600 milyon insan açlık çekecek
Büyütün
Ülkeler bazında karbondioksit gazı salınılımı grafiği:
Buradan da anlaşılacağı gibi ABD, Rusya ve Çin İlk üç sırayı alıyor. Türkiye'nin listede yer almaması daha çok üretim gücünün az olması sebebiyle gerçekleşmektedir.
 
Dünya Ülkelerinin Karbondioksit yayma yoğunluğu haritası
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde salınım miktarının fazla olduğu görülebiliyor.
 
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

     
 
 
Toplam Ziyaretçi