Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
KÜRESEL ISINMA SONUÇLARI
Dünyamızın yakın gelecekte sonu olabilecek denli tehlikeli sonuçları olan rüresel ısınma eğer önlem alınmazsa bir çok alanda alışılmış biyolojik davranışların değişmesine neden olacak
Küresel ısınma sonrasında gerçekleşmesi beklenen olayların bazıları aşağıda gösterilmektedir.
 
Ülkemiz için belirtilen senaryolar

1901-2000 yıllar arasında Türkiye’de aşağıdaki değişiklikler olmuştur;
Her 10 yılda sıcaklık 0,2 santigrat derece civarında artmıştır,
Yağışta ortalama %10 düşüş olmuştur,
2071-2100 yıllar arasında olması beklenen değişiklikler;
Samsun'dan Adana'ya bir hat çizildiğinde bunun batıkısmının 3-4 derece , doğu kısmının
ise 4-5 derece ısınacaktır,
Karadeniz'de 1,5 metreye kadar deniz yükselmesi olabilir,
Günlük yağış miktarında 0,25 mm'ye kadar düşüş olacak,
Buharlaşma ve evaporasyonun artacak
Yaz kuraklığı artacak,
Yağıştaki azalış, sıcaklık, evaporasyon ve kuraklıktaki artışla beraber olarak orman yangınlarında artış olacak ,
Karadeniz'de fındık yerine pamuk ziraatine başlanabilecek. İç Anadolu çölleşecek
Su kaynaklarındaki zayıflamaya bağlı olarak içsularda yaşayan balık türlerinde azalma yaşanacak,
Sularda meydana gelecek sıcaklık artışı balıklarda üreme bozukluklarına yol açacak,
Arazi kullanımında meydana gelecek değişiklikler erozyonu artıracak
Sıcaklık Artışları Yaşanacak
Küresel ısınmayla beraber dünyanın ortalama sıcaklığı artacak. Bu artış çeşitli senaryolarda 15 dereceler çıkarken en ılımlı senetyolar 6 erecelik bir artış öngörmektedir. Dünyanın düzeni için işe yararayan sera etkisi olmasaydı dünyanız 35 derece daha soğuk olurdu. Fakat bu etkinin olması gerekenden daha fazla gerçekleşmesi istenenden daha fazla sıcaklıkların oluşmasına neden olmaktadır.
Hava Durumu Değişecek
Küresel anlamda çok daha sert hava olayları ortaya çıkacak. Kıyı bölgelerde yağış miktarı artarken, iç bölgelerde sıcak havanın etkisiyle kuraklık yaşanacak..

Artan fırtınalar ve deniz seviyeleri nedeniyle daha çok sel meydana gelecek. Bununla birlikte, hava sıcaklıkları bölgelere göre çok büyük farklılıklar gösterecek. Ve bu durumun sonuçları tahmin edilmeyecek kadar güç.

Nehir yatağı havzalarının, şiddetli ve tehlikeli akıntılara sahip kısımları yüzde 19'dan, 2070 yılında yüzde 34-36'ya çıkacak.

Yangınlar Artacak
Küresel ısınmanı yok açacağı kurakık bazı bölgelerde güneş ışığına bağlı yangınların oluşmasına neden olacaktır. Bununla beraber bazı alanlarda şiddetli fırtınaların oluşacak olması yıldırım düşmesine bağlı yangınları da artıracaktır. Yıldırım düşmesinde %44'lük bir artış beklenmektedir bu da önmüzüdeki 59 yıl içinde orman yangınlarının %78 oranında artması demektir.

Hayvan Türleri Azalacak
Küresel ısınmanın, doğanın dengesini geri dönülemez biçimde bozarak, hayvan türlerinin yüzde 40'ının yok olması bekleniyor. İngiltere hükümeti tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, küresel ısınma göçmen kuşlar da dahil bir çok hayvan türünün soyunun tükenmesine yol açabilir.
Eriyen buzullar sebebiyle foklar ve kutup ayılarının nesilleri tehlikeye girecek. Deniz sularının ısınması sebeyli birçok deniz canlısı yok olacak. Özellikele erkek deniz kaplumbağalarının şimdiden yok olmaya başladığı belirtilmekte.

Buzullar Eriyecek
Küresel ısınmayla birlikte buzullarda erime ileri boyutlara ulaşacak. Buzulların erimesinin temel nedeni deniz suyunun ısınması. Bayaz renklii olan buzullar güneş ışınlarını koyu renkli okyanusa yansıtıyor ve okyanus suyu ısısı giderek artıyor.
Bugün bile buzullardaki erime çok ciddi boyutlara ulaşmıştır. Yanda verilen resimde küresel ısınmanın 30 yıllık bir süre içerisinde buzulların yok olmasında nasıl etki ettiği daha iyi görülebilir. Bazı araştırmalar 100yıl sonra kuzey kutbundaki buzulların tamamının eriyebileceği öngörülmekte.

Milyarlarca İnsan Ölecek
Prof. James Lovelock, "Yüzyıl bitmeden, aramızdan milyarlarcası ölecek ve geriye kalan pek az sayıdaki üreyen çift, iklimin yaşanabilir olduğu kuzey kutbu bölgesinde varlığını sürdürecek" diyor

    Diğer Bazı Sonuçlar
- Tarımda verimin azalması ve özellikle Avrupa ile Rusya'da hasatlarda büyük düşüş   - Kuzey Afrika'nın çölleşmesiyle büyük oranda göç   2.8 milyar insanın susuzlukla   karşı karşıya kalması   Mercan resiflerinin yüzde 97'sinin yok olması Kuzey Buz - - - Denizi'nin tamamen ortadan kaybolması ve kutup ayılarının soylarının tükenmesi - - Afrika ve Kuzey Amerika'da sıtmanın yayılması
- Sanayi devriminden önce atmosferdeki milyon birim başına karbondioksit partikül   oranının 275, şu an ise 350 olduğu vurgulanan raporda, AB'nin atmosferin iki derece   ısınmasını engelleme hedefine ulaşılabilmesi için bu oranın 450'de veya daha   altında sabitlenmesi gerektiği kaydedildi.

 

 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

     
 
 
Toplam Ziyaretçi