Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 
DÜNYA YENİLENEBİLİR ENERJİ KAPASİTESİ
 
2006 sonu verilerine göre dünya yenilenebilir enerji kapasitesi raporu aşağıda özetlenmiştir.
Bu veriler ren21.net kaynağından yararlanılarak oluşturulmuştur.
 

Fotovoltaik Sistem- Güneş Pili
Fotovoltaik sistem yani güneş pilleri yardımıyla üretilen elektrik enerjisi kapasitesi diğer yenilenebilir enerji kaynalarında olduğu gibi artış göstermektedir. Fakat ilave yatırımlar açısından bakıldığında fotovoltaik sistemler 2004 yılına oranla 2005'te % 55'lik kapasite ilavesi artışı gerçekleştirmiştir. Bu da diğer alanlardan çok daha fazla bir büyümeyi işaret etmektedir; 1.1GW olan 2005 ilave gücü 2006'da 3.1GW olmuştur.
Kapasite artışı Avrupa Birliği ülkelerinde 1.7GW(bu oranın 1.5 GW'ı Almanya'nındır.) , japonya'da 1.2 GW, Amerika Birleşik Devletlerinde 0.2 Gw olarak gerçekleşmiştir.
Rüzgar gücü kapasitesi
Isıl Sistemler- Sıcak su üretimi vb.
Dünya genelinde güneş enerjisinin ısıl sistem olarak kapasitesi 2005 yılı sonunda toplamda 88GWth(termal) olarak gerçekleşmiştir. %63.1'le Çin kapasitenin yarıdan fazlasını elinde bulundurmaktadır. Çin 2004 yılına göre mevcut kapasitesini %77 oranında arttırmıştır.
Ülkemiz Solar ısıl sistemlerin yaygın kullanıldığı bir yer olduğu için dünya sıralamasında %6.5'lik payıyla 3. sırada gelmektedir.

2005 yılı içerisinde ısıl güneş sistemlerindeki artış 13GWth olmuştur. Türkiye artış sıralamasında %6.2 'lik payıyla Çin ve Avrupa Birliği'nin ardından üçüncü sırada gelmektedir.


  HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi