Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
  - GÜNEŞ PİLİ / GÜNEŞ PANELİ
DÜNYADA GÜNEŞ ENERJİSİ
GÜNEŞ ATLASI
GÜNEŞ ENERJİSİYLE SOĞUTMA
SOLAR ÜRÜNLER
GÜNEŞ ENERJİSİ DOSYALARI

 

 

GÜNEŞ ENERJİSİ DOSYALARI
GÜNEŞ PARKLARI
GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALI
GÜNEŞ ENERJİSİYLE BULAŞIK YIKAMA
GÜNEŞ OTOMOBİLLERİ
NEVADA SOLAR ONE
GÜNEŞ KOLEKTÖRÜ YAPIMI
GREENERATOR - BALKON JENERATÖRÜ

GÜNEŞ SANTRALLERİ
Güneş Santrali Nedir? Nasıl Kurulur?

Güneş Santrali Nedir? Güneş Santrali
Güneş Santralleri çok sayıda güneş panelinin birleşmesiyle oluşturulan fotovoltaik (güneş pili) elektrik santralleridir. Bireysel amaçlı kullanılan güneş panellerinden ölçüt olarak farklı olan güneş santralları ürettiği güç bakımından yerleşim birimlerinin enerjisini sağlamak, şehir şebekesine güç aktarmak gibi amaçlarla kullanılır.

Güneş Santralinin Ürüetim Gücü
Güneş santrali
Verimli bölgeşerdeki güneş santralleri yüksek üretim güçlerine sahiptir. Örneğin Mersin'in yüzölçümünün 50'de 1'i kadar bir alanı güneş panelleriyle kaplamak 8.5 milyon evin enerji ihtiyacını karşılayabilir. Bir başka deyişle 300Km2 'li güneş santralı yaklaşık olarak 20 gw gücüne denk gelir.

Güneş Enerjisi Santralı Kurulumu
Solar Park
Hazırlanan Yenilenebilir enerji teşvik yasasına göre şirket kurmaya gerek olmadan 500kW'ye kadar güneş piliyle elektrik üretmek mümkün.
Büyük ölçekli yatırımlar için tüzel bir kimliğe sahip olmak gerekiyor.
   

GES Kurulacak Alanın Seçilmesi
GES
Güneş enerjisi santralı(GES) kurulumu yapılacak alanın çeşitli açıdan uygun olması gerekir. GES kurulacak alanın güneşlenme oranı yüksek olmalıdır. Ülkemizin güney bölgeleri en iyi yerlerdir. Santralın kurulacağı alan neredeyse düz olmalı, çevrede güneşi engelleyebilecek dağlar olmamalıdır. Üretilen elektriğin devlete satılabilmesi için santral şebekeye yakın alanlarda kurulması daha uygun olacaktır.

Güneş Panelinde Ayak Seçimi
Güneş Paneli Ayağı
Güneş santrali kurulumında paneller hareketli veya hareketsiz özellikte olabilir.
Ayaklar güneşe bakacak şekilde sabit olabileceği gibi yatay ve dikey hareket ederek güneşi takip eden türlerden seçilebilir.
Güneş takipli istem kullanımı üretimde % 15-35 arası verim sağlamaktadır. Böyle bir sistemin kurulması sisteme Wat başına 0.5 - 0.8 Avro ek yatırım gerektirir.

Güneş Paneli Türünün Seçilmesi
İnce Thin Solar Panel
Güneş pili santralı kurulurken panellerin cinsine göre farklı avantajlar vardır.
İnce film güneş fotovoltaik paneller % 8 - 11 gibi düşük bir verime sahip olmalarına karşın fiyatları diğer panellere göre daha ucuzdur. İnce film paneller sıcaklıkla yaşananverim kaybı %11 cıvarındadır. Bu panellerin bir olumsuz yanı da düşük verime sahip oldukları için aynı güç için daha geniş alanlara gerek duyulmasıdır.
Silikon Güneş paneli
Silikon panellerin verimi yüzde 13 - 16 arasında değişir. Bu nedenle daha küçük alanlara ihtiyaç duyarlar. Yaz sıcağında %25'e varan verim kayıpları yaşayabilen silikon bazlı güneş pillerine 25 yıl performans garantisi verilmektedir.

GES Hazırlıklarının Yapılması
Solar Central
Santral kurulacak bölgenin güneşlenme değerleri, sıcaklık, nem, rüzgar verilerinin bir süre gözlemlenerek deneme için küçük sistemler kurulabilir. Bu hizmeti veren pek çok yerli firma ülkemizde bulunmaktadır.
GES kurulacak yörenin halkının bilgilendirilmesi, güvenlik sorununun gözden geçirilmesi de başka bir öenemli konudur.
Santralın kurulacağı bölge kesin olarak belirlendikten sonra yasal işlemlere geçilir.
500kW üstü elektik üretiminde tüzel kişilik gerektiğ için şirket kurulmalıdır. Ayrıca danışmanlık işlemleri yürüten güneş enerjisi firmasıyla çeşitli anlaşmaların yapılması gerekecektir.
Yine bu aşamada sistemin kurulması için gerekli maddi kaynağın banka kredisi vb. kullanılarak temin edilmesi gerekecektir.
Danışman firma eşliğinde lisans işlemleri bittikten sonra 1MW'lık solar santralın montajı 1 ayı bulmaktadır. HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi