Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
 
SİTE İÇERİKLERİNDEN
Sanko
Sanko Enerji
DİĞER HABERLER
 Bankalar Çevreci Oldu
 Verimli Ampül Fikri Castro'dan
 Ford Otosan'dan Hibrid Otomobil
 Sharp ve Enel Ortaklığı
 Pilli otomobil
 Diyarbakır Güneş Evi
 Petrol Fiyatlarındaki Artış ve Türkiye
 Jeotermale İzlanda Desteği
Sanko Enerjide İlk 10'a Oynayacak

05.06.2008
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili çalışmaları Kurtuluş Savaşı'na benzeterek, "Bu enerjide bağımsızlık savaşı. Bu tamamen yerli kaynaklarla, yenilenebilir enerji ile gerçekleştirdiğimiz bir devrim. Bu devrim de tıpkı Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi Anadolu'da başladı. Kurtuluş Savaşı'nın en önemli bölgelerinden Adana'da bir Gaziantepli tarafından başlatılıyor. Bu çok anlamlı" dedi.
Adana'nın İmamoğlu ve Aladağ ilçeleri arasında projelendirilen 317 megavat kurulu gücündeki Hidroelektrik Santrali ve 75 bin hektarlık alanı sulama kapasiteli barajdan oluşan Yedigöze Sani Bey Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin inşaatı, SANKO Holding şirketlerinden Yedigöze Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılacak Projeye ilişkin, Yedigöze Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. ile Alstom Hidroelektrik Üretim Tesisi Ticaret ve İşletme Ltd. Şti. ve Alstom Hydro France'den oluşan konsorsiyum arasında düzenlenen Türbin Satın Alma, Montaj ve Devreye Alınması Sözleşmesi imza töreni, Hilton Otel'de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in de katılımıyla gerçekleştirildi. Törene SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu ile Alstom Başkanı Herve Cocallemen, EPDK Başkanı Hasan Köktaş ve Adana Valisi İlhan Atış da katıldı.
Törende bir konuşma yapan Bakan Güler, 5.5 yıldır Türkiye'de sessiz bir devrim gerçekleştirildiğini belirterek, bunun enerjinin hukuki alt yapısının hazırlanması ve mevzuatla ilgili çalışmalar olduğunu söyledi. Bu çalışmaların başarıyla bittiğini belirten Güler, "Şimdi de Türkiye'nin enerjideki bağımsızlık savaşının uygulamalarını projelerle gerçekleştiriyoruz. Bu çok önemli bir nokta. Bu enerjide bağımsızlık savaşı. Bu tamamen yerli kaynaklarla, yenilenebilir enerji ile gerçekleştirdiğimiz bir devrim.
Bu devrim de tıpkı Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi Anadolu'da başladı. Kurtuluş Savaşı'nın en önemli bölgelerinden Adana'da bir Gaziantepli tarafından başlatılıyor. Bu çok anlamlı" diye konuştu.
Bu çalışma ile yatırımları tabana yaydıklarını anlatan Güler, eskiden enerji yatırımcılarının iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıda olduğunu, şimdi ise 3 bini geçen enerji yatırımcıları olduğunu söyledi. Bunların da yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olduğunu kaydeden Bakan Güler, "Yıllardır ihmal ettiğimiz kaynakları harekete geçirerek, dışa bağımlılığımızı azaltmak hatta belki de kaldırmak üzereyiz" dedi.
Sözü işe çeviren bir yönetim olarak tüm bunları gerçekleştirdiklerini belirten Güler, ancak işi söze çeviremediklerini ve bu yüzden bazı yatırımların gölgelendiğini dile getirdi. Yedigöze Baraj ve HES'ini bir Anadolu aslanının gerçekleştirdiğini vurgulayan Güler, SANKO Holding'in tekstildeki büyüklüğünü enerjiye de yansıtacağını kaydetti. SANKO Holding Başkanı Konukoğlu'ndan rüzgar yatırımlarını da beklediklerini ifade eden Güler, "Antep'in baklavası gibi, rüzgarın serinliğini enerji şeklinde bize
verecek. Baklava başka bir enerji kaynağı idi. Şimdi de su ve rüzgarla bunu gerçekleştiriyor. Bu ağzımızı daha tatlandıracak. Sanayicinin de ağzını tatlandıracak. Çünkü sanayinin ana unsuru olan enerji bu. Hem sanayi enerjiye kavuşacak hem de toprak suyla buluşacak" şeklinde konuştu.
Göreve geldiklerinde enerji alanında dışa bağımlılığa doğru yanlış yöne giden bir tren olduğunu söyleyen Güler, "Bu trenin doğru yola girmesi için rayları değiştirmek lazımdı. Rayları söktük, sonra lokomotifle vagonları üzerine koyduk. Şimdi yenilenebilir enerji ve yerli kayraklara doğru giden bir tren var" dedi.
Tüm bunları Kyoto Protokolü'ne uygun yaptıklarını belirten Güler, 'insana rağmen değil, insan için' bu çalışmaları yaptıklarını söyledi. Güler, ayrıca 5-6 yılda bitirilmesi planlanan Yedigöze Baraj ve HES'in 4.5 yılda bitirilmesini dilediklerini de belirterek, Alstom'dan da santralleri Türkiye'de yapmasını istediklerini kaydetti. Güler, gelecek yılın TPAO'nun petrol ve doğalgaz arama yılı olacağına işaret ederek, "Bu Kurtuluş Savaşı'nı petrolde de denizlerde ve karada oluşturmuş olacağız" diye konuştu.

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu ise, projenin Yapı Kredi, Finansbank ve Denizbank konsorsiyumu ile 600 milyon dolara mal olacağını ifade ederek, 75 bin hektar ovanın da sulanacağını ve yeni bir Çukurova yaratılacağını söyledi. Projeyi en kısa zamanda bitirmek için gayret gösterdiklerini belirten Konukoğlu, projeyi 2011 yılının Mart ayında tamamlamayı hedeflediklerini açıkladı. Konukoğlu, "Ana gayemiz, Türkiye'de 'Türk bakar, su akar' izlenimini silmektir" dedi.
SANKO Holding'in son 3 senedir enerjiyle ilgilendiğini belirten Konukoğlu, holdingin büyük bölümündeki kaynaklarını enerjiye aktaracaklarını söyledi. Konukoğlu, hedeflerinin Türkiye'de enerjide ilk 10 firma arasına girmek olduğunu da ifade ederek, memlekete faydalı olmak ve doğayı bozmadan projeleri gerçekleştirmek istediklerini söyledi.
Konuşmaların ardından Konukoğlu ve Alstom Başkanı Herve Cocallemen, Türbin Satın Alma, Montaj ve Devreye Alınması Sözleşmesi'ni imzaladı.
Yedigöze Sani Bey Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin kurulu gücü 320 megawatt, yıllık üretimi yaklaşık bin gigawatt olacak. Bölgede 20 bin kişiye istihdam sağlanacak.
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi