Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
 
VERİMLİLİK
Verimlilik seviyesi "Enerji verimlilik İndeksi" olarak tanımlanan bir kavramla da tanımlanmaktadır. Enerji tasarrufu yapan cihazların verimlilik indeksi küçükken fazla enerji tüketenlerde bu değer büyümektedir. Örneğin Avrupa'da ortalama verimlilik indeksi 67.3'ken Bu değer Arçelik'in ödüllü modei Blomberg CT1300 için 19.8'e düşmektedir.
Arçelik Blomberg CT1300


100W klima
Eskiden elektrik canavarı olarak görülen klimalar giderek daha verimli hale gelmektedir. Klimaların enerji tüketiminin ilerleyen yıllarda çok daha azalacağı düşünülmektedir.
A++
Türkiyede'ki tüm buzdolapları A+ dolaplarla değiştirilirse Keban Barajının bir yıllık ihtiyacı kadar eletrik tasarrufu sağlanır.
A++ Enerji Tasarruflu Ürünler

A++ Enerji Verimliliği EtiketiEnerjiyi verimli kullanmak giderek daha çok önem kazanıyor. Enerji israfının ekonomik kayıplara neden olduğu herkes tarafından biliniyor. Ne yazıkki verimliliğin tek nedenini ekonomik kaygılar oluşturmuyor. Kullandığımız enerjinin büyük kısmı bir fosil yakıtlardan elde ediliyor. Kullanıldıklarında çevreye zararlı gazlar salan bu yakıtlar ise yaklaşan küresel ısınma felaketinin başlıca nedeni sayılıyor.
Daha yaşanılır bir dünya için çevreci enerji kaynaklarına yönelmenin zorunlu olduğu birçok uzman tarafından vurgulanırken, sahip olduğumuz enerjiyi verimli şekilde kullanmak, aynı enerjiyele daha çok iş gerçekleştirmek günümüzün tartışılan konuları arasında geliyor.

Sanayi, mimari, otomobil, ısıtma, aydınlatma gibi alanlarda enerjinin verimli kullanımı konusunda çeşitli ölçütlere uyulmaya çalışılıyor. Aynı durum ev elektroniği ürünleri için de geçerli.
Günümüzde elektronik ev aletlerinin çoğu enerji verimliliği etiketi taşıyor. Bu etikette ürünün enerjiyi verimli kullanım oranı A,B,C,D,E,G harfleriyle sembolize ediliyor. A sınıfı ürünler yüksek verimlilik oranına sahipken, G sınıfına doğru verim düşüyor. Dolayısıyla aynı iş çok daha fazla enerjiyle yapılmış oluyor.
Örneğin A sınıfı yerine C sınıfı bir buzdolabı kullandığımızda %45 daha fazla enerji tüketmiş oluyoruz.

Enerji fiyatlarının artışı ve doğal yaşama saygının toplumsal bir bilince dönüşmeye başlamasıyla artık üretilen elektrikli ürünlerin çoğu A ve B sınıfı etiketlere sahipler. Bununla da yetinmeyen teknoloji üreticileri A sınıfından da verimli olan ev aletleri üretmeyi başarıyorlar.

A sınıfından daha tasarruflu olan bu yeni sınıflara A+ ve A++ (A plas plas) ismi veriliyor. Verimlilik seviyesi A++ olan elektrikli ev aletleri o derece düşük enerji harcıyorlar ki teknolojinin geldiği nokta ilerisi için daha da çok ümit vaat ediyor.

Ülkemizde satılan buzdolaplarının enerji verimliliklerine göre oranı
Buzdolabı satışları
Arçelik için geçerli olan yukarıdaki grafik Türkiye'nin genel eğilimini yansıtmaktadır. Grafiğe bakıldığında A+ sınıfı buzdolaplarının üretimi 2002 yılından itibaren başlamıştır. 2007 yılı itibarıyla en yaygın kullanılan enerji sınıfı A verimlilik seviyesindedir.

A++ Buzdolabı üretiminde Avrupa marka sıralaması
A++ Üreten Markalar
Yukarıda 2007 yılı itibarıyla Avrupa'da A++ sınıfı buzdolabı üretimlerinin markalara göre dağılımı verilmektedir. Kaynak: www.topten.info

A , A+ ve A++ sınıfları arasındaki farklar
Bu gruplar arasındaki farklar enerji tüketiminden kaynaklanmaktadır. Aşağıdaki tabloda bu sınıfların enerji tüketimleri kıyaslanmıştır.

Enerji sınıfı Günkül elektrik tüketimi
(Kw/24 Saat)
B 1.7
A 1.23
A+ 1.07
A++ 0.5
A++ enerji seviyesi günde 0.5 Kilovat değerinde bir enerji tüketilmektedir. 0.5 kw. 40 wat değerinde bir lambanın 12 saat yanmasına eşdeğer bir tüketimdir.
Arçelik'in Avrupa'nın en düşük enerji tüketen buzdolabı seçilen modeli ise günlük 0.37Kw enerji tüketimine sahiptir.

Dünyada A++ Ürünlerin Durumu
Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde A+ ve A++ ürünler devlet tarafından özendirilmektedir. Avrupada A+ buzdolaplarının tüm buzdolabı satışlarına oranı %24, A++ satış oranı se %2 dolayındadır. (2006)

Türkiye'nin teknolojik birikimi bu konuda yeterlidir. Arçelik'in Avrupa birincisi olan buzdolabı modeli Çayırova'daki tesislerinde üretilmiştir.
Teknolojik birikim yeterli olsa bile devlet desteğinin olmayışı, vatandaşların henüz yeterli bilince sahip olmaması nedeniyle eski sınıf ürünlerin pazarın hakimi oluşu ve mali kaygılar A++ ürünlerin ülkemizde yaygın kullanımını düşürmektedir.
İhracat yapan yerli firmaların A ve A++ modellerini özellikle Avrupa'ya sattığı bilinmektedir.
Sadece Arçelik'in 6 farklı A++ modeli ve çeşitli ürünlerde 60 çeşit A+ modeli etkin olarak satılmaktadır.
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi