Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
VERİMLİLİK

EcoBlue
EcoBlue isimli ev tipi enerji santralı elektrik gücü 20kW, ısı gücü ise34 kW


EcoBlue Video

 

Volkswagen'den Her Eve Mini Santral

Wolkswagen firması ev tipi enerji santrallarını geliştirerek çok yüksek verimlerde çalışabilen termik sistemler üretmeyi başardı.

Lichtblick firmasıyla ortak çalışan Wolksvagen'in ürettiği mini santralın ismi EcoBlue.
Firmanın duş alanlarını ısıtmak amacıyla geliştirdiği ilk ev tipi enerji santrallarından bu yana mühendisler yeni çalışmalara imza atıyor. Geliştirilmiş ev tipi enerji santralları ancak bir buzdolabı kadar ses çıkarıyor.
Yüksek verimli ev santralları tüm binanın enerji ihtiyacını kolayca sağlayabilecek yapıda olması artan enerjinin şebekeye verilmesine de imkan sağlayacak.

  Lichtblick Enerji Santralı

Ürünün Amacı Ne:
Wokvagen'in Salzgitter'deki tesislerinde üretilen ev tipi enerji santralları iki amaç için kullanılacak;

  • Binalar için sıcak su ve ısıtma sağlanacak
  • Şehir şebekesine enerji aktarılacak

Çalışma Mekanizması

Çalışma Teknolojisi:
Lichtblick enerji firmasının Wolkvagen desteğiyle ürettiği ev tipi enerji santralları, kabaca tarif etmek gerekirse doğalgazla çalışan bir elektrik jeneratörü gibi çalışıyor. Doğalgaz motorunun mekanik enerjisi jeneratörü harekete geçirerek elektrik üretiliyor ve bu elektrik bilgisayar sistemleri aracılığıyla doğrudan şehir şebekesine aktarılıyor.
Sistemin asıl önemli noktası ise doğalgaz motorunun çalışmasıyla oluşan egzoz ısısında yatıror. Bu ısı yalıtılmış sistemde evin kalorifer sistemine aktarılıyor. Bu sayede hem sıcak su hem de ev ısıtması kısa süre içinde sağlanabiliyor.

Yüzde 92 Verim:
Nükleer ve kömür santrallarında enerji verimi iyi ihtimalle %35'lere ulaşabilmektedir. Günümüzün süper verimli motorları bile %60 verime ancak çıkabilirken, Lichtblick enerji sistemi egzoz gazının da kullanılması ve bilgisayar destekli yöntem sayesende verim yüzde 92'ye çıkabiliyor. Bu da enerji maliyetini ve karbon salınımını minimum seviyelere indiriyor.

Nasıl Uygulanacak?
Ev sahipleri bir defaya mahsus 5.000 avro ödeyerek sistemi evlerine kuracak. Bu miktar merkezi ısıtma kazan fiyatlarıyla rahatlıkla rekabet edebilecek seviyede.
Bu aşamadan sonra tüketiciler sadece yaktıkları enerji için para ödeyecek. Ayrıca tüketicilere kilovat saat başına 50 avro-sent indirim yapılacak.
Evlerin bodrumuna yerleştirilecek sistem için firma sembolik olarak ayda 5 Avro kira da ödeyecek.

Yanlızca elektriğin yoğun kullanıldığı, pahalı saatlerde şebekeye elektrik aktarması planlanan sistem Almanya'da 100 bin eve yerleştirilirse(ki planlanan bu) ülkeye bir nükleer santral kadar enerji katkısı sağlayacak .
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi