Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
Çevre Ve Enerji Bölümü
DÜNYAYI KORUMAK İÇİN NELER YAPILMALI?
Bir Sonraki Sayfaya

Aydınlatma için standar bir ev aydınlatma sonrasında yılda 650 kilo sera gazı üretir. Aydınlatma evlerede elektrik harcamalarının yüzde 20 sini oluşturur. Bu değer genellikle kontrol dışı aydılatma miktarıdır. gereksiz aydınlatmaların önüne geçilebilirse elektirk faturalarımızı oldukça azaltmak dolayısıyla dünyaya daha az zarar vermek mümkündür.
Öncelikle dekoratif amaçlı aydınlatmadan kaçının. Ayrıca bulunduğunuz odayı bir dakikadan fazla süre için terkediyorsanız lambaları söndürüm. Bazı yaygın görüşler lambaları açıp kapamak hiç kapamamaya göre daha fazla elektrik tükettiğini savunmaktadır. Fakat bunun bir şehir efsanesi olmaktan başka hiçbir gerçek yanı kanıtlanamamıştır.
Yine aydınlanma için evlerin gün ışığından en fazla oranda yararlanmasını sağlayacak perdeler seçmek faydalı olacaktır. Yapım aşamasında binaların gün ışığından azami ölçüde yararlanacak miari özelliklerde olması da çok önemlidir.
Lamba seçimi de bir diğer önemli unsurdur. Günümüzde akkor flamanlı lambalar çok ucuz olduğu için hala liderliğielinde tutmaktadır. Fakat birçok çevreci kullanıcı kompakt floresan ampülleri (CFL) tercih ederek hem dünyayı koruyacklarını, hem de maddi açıdan karlı çıkacaklarını bilmektedirler. CFL'ler akkor flamanlı ampüllere göre 7-10 kat pahalı olsalar da 5 yıllık kullanım süreleri boyunca yüzde 75 daha az enerji harcarlar. Bu da 635 kg sera gazının oluşmasını önlemek anlamına gelmektedir.
Türkiye'de her evden sadece bir akkor lamba CFL ampülle değiştirilseydi 1milyon ev aydınlatacak kadar enerji tasarrufu yapılmış olurdu. Bu miktar 200.000 aracın oluşturduğu sera gazı miktarının önlenmesine denk düşmektedir.

16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 42 43 44 45 46
 
 
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi