Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       

      KYOTO PROTOKOLÜ TAM METNİ (sayfa3)                                                                                          

     8. Ek I'de yer alan Taraflar'dan herhangi biri, yukarida Fikra (7)'de atifta bulunulan hesaplama amaciyla 1995 yilini hidroflorokarbon, perflorokarbon ve sülfür hekzaflorit için baz yil olarak kullanabilir.

     9. Ek I'de yer alan Taraflar için sonraki yillara yönelik taahhütler bu Protokol'e ait Ek B'de düzenlenebilir, su sartla ki bu düzenleme Madde 21 Fikra (7) hükümlerine uygun olmalidir. Bu Protokol Taraflari'nin bir araya geldigi Taraflar Toplantisi, yukarida Fikra 1'de atifta bulunulan birinci görev süresinin sonundan önce en az yedi yil içinde söz konusu taahhütlere iliskin görüsmelere baslayacaktir.

    10. Bir Tarafin Madde 6 veya Madde 17 hükümlerine göre bir diger Taraftan talep ettigi herhangi bir emisyon indirme birimleri, veya belirlenen miktarin herhangi bir bölümü talep eden Taraf için belirlenen miktara ilave edilecektir .

    11. Bir Tarafin Madde 6 veya Madde 17 hükümleri geregince diger Tarafa aktardigi herhangi bir emisyon indirme birimleri, veya belirlenen miktarin herhangi bir bölümü, Aktaran Taraf için belirlenen miktardan düsürülecektir.

    12. Bir Tarafin Madde 12 hükümlerine göre bir diger Taraftan talep ettigi tasdikli indirim birimleri talep eden Taraf için belirlenen miktarlara ilave edilecektir.

    13. Taahhüt süresi içinde Ek I'de yer alan bir Tarafa iliskin emisyonlarin bu Madde kapsaminda belirlenen miktardan az olmasi halinde, o Tarafin talebi üzerine, izleyen taahhüt süreleri içinde, o Taraf için belirlenen miktara ilave edilecektir.

    14. Ek I'de yer alan her bir Taraf, yukaridaki Fikra 1'de açiklanan taahhütleri, özelikle Kongre'ye ait Madde 4, Fikra 8 veya 9'da belirlenmis olanlar olmak üzere, gelismekte olan ülke Taraflar üzerindeki sosyal,çevresel ve ekonomik ters etkileri asgariye indirecek sekilde uygulamak için elinden ne geliyorsa yapmaya çalisacaktir. Bu Fikralarin uygulanmasi konusunda, Taraflar Toplantisinin ilgili kararlarina uygun olarak, bu Protokol Taraflari'nin bir araya geldigi Taraflar Toplantisi, ilk toplantisinda, bu Fikralarda atifta bulunulan Taraflar üzerinde tepki önlemleri ve/veya iklim degisiklerinin ters etkilerini asgariye indirmek için gerekli girisimleri ele alacaktir. Ele alinacak konular arasinda fon kurulmasi, sigorta ve teknoloji transferi olacaktir.

                                                                                      MADDE 4

    1. Madde 3 kapsamindaki taahhütlerini yerine getirmek için bir anlasmaya varmis Ek 1'de yer alan Taraflarin bu taahhütleri karsiladigi varsayilacaktir, ancak Ek A'da siralanan sera gazlarinin emisyonlarina esdeger toplam entegre/bütünlesik antropogenik/insan türümsel karbon dioksit, Ek B'de açiklanan kantitatif emisyon sinirlamasi indirim taahhütleri uyarinca ve Madde 3 hükümlerine uygun olarak hesaplanan miktarlari asmayacaktir. Anlasmanin her bir Tarafina tahsis edilen ilgili emisyon seviyesi o anlasmada açiklanacaktir.

    2. Bu Protokolün sartlari, bu anlasmanin Taraflari tarafindan bu anlasma tarafindan onaylanan, kabul edilen veya tasdik edilen araçlara iliskin belgelerin emanete birakilma tarihinde Sekreterya'ya bildireceklerdir. Sekreterlik, sirasi geldiginde, Kongre'nin Taraflarina ve imza sahiplerine anlasmanin kosullarini açiklayacaktir.

    3. Böyle herhangi bir anlasma, Madde 3, Fikra 7'de belirtilen uyma süresi için geçerliligini koruyacaktir.

    4. Taraflarin, bölgesel ekonomik bütünlesme örgütü çerçevesinde, birlikte ve müsterek hareket etmesi halinde, bu Protokolün düzenlenmesinden sonra örgütün bilesimindeki herhangi bir degisiklik, sadece bu degisikligin ardindan düzenlenen Madde 3 kapsamindaki taahhütlere iliskin amaçlar için uygulanabilir.

    5. Taraflarin toplam bütünlesik emisyon indirimlerini yerine getirmemeleri halinde, bu anlasmanin taraflarindan her biri bu anlasmada açiklanan kendi emisyon oranlarindan sorumlu olacaktir.

    6. Kendisi de bu protokole Taraf olan bir bölgesel ekonomik bütünlesme örgütü çerçevesinde, ve bu örgüt ile birlikte, müsterek hareket eden Taraflarin böyle hareket etmesi halinde, bölgesel ekonomik bütünlesme örgütüne üye her bir Devlet üye münferiden/tek basina ve Madde 24'e uygun hareket eden bölgesel ekonomik bütünlesme örgütü ile beraber, toplam bütünlesik/entegre emisyon indirimlerinde basarisiz olunmasi halinde, bu Maddeye uygun olarak belirtilen kendi emisyon/yayim seviyelerinden dolayi sorumlu olacaktir.

 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi