Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 
Dosyalar Ana Sayfa

DİJİTAL ELEKTRİK SAYAÇLARI

Sitemizin bu bölümünde elektrik sayaçlarıyla ilgili bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. Bilindiği gibi evlerde kullandığımız elektrik enerjisi miktarı elektrik sayaçları tarafından kaydedilmekte, bunun sonrasında sayaç bilgilerine bakarak elektrik şirketleri kullandığımız elektriğin kaç lira olduğunu belirlemekteler.
  Yakın zamana kadar elektrik sayaçları analog bir sistem üzerinden çalışmaktaydı. Kısaca özetlemek gerekirse; eve gelen elektrik kabloları öncelikle elektrik sayacına geliyor, biz bir elektrikli bir alet açtığımızda elektrik sayacı içerisinden akım geçiyor, dolayısıyla bu akım şiddetiyle doğru orantılı olarak bir manyetik alan oluşturuyor, nihayetinde bu manyetik alan sayacın bağlı olduğu çarkın dönmesini sağlıyordu. Tıpkı su sayaçlarında olduğu gibi çark nekadar dönerse o kadar fazla elektrik enerjisi harcamış oluyorduk. Her nekadar geçmiş zaman cümleleri kursak da elektrik abonelirinin büyük çoğunluğu hala bu tür anolog sayaçları kullanmaktalar. Fakat sayısal yani dijital sayaç kullanımının gün geçtikçe yaygınlık kazandığını söylemek mümkündür.

Teknolojik gelişmelerin etkisiyle elektrik sayaçları da zamanla farklılaşma gösterdi. Aslında bu farklılaşma bir zorunluluktan kaynaklandı diyebiliriz. Genelikle iş saatleri ve akşam saatlerinde çok fazla elektrik enerjisi talebi olmaktadır. Bu da bazen hatların yetersiz kalmasına sebeb olmaktadır. Elektrik enerjisi yapısı itibariyle yüksek oranlarda depo etmeye uygun değildir. Bu nedenle örneğin gece saatlerinde tüketmediğimiz elektriği sabaha aktarmak gibi bir imkan bulunmamaktadır. Elektrik üreticileri kullanımın fazla olduğu saatlerde daha pahalı; kullanımın az olduğu saatlerde ise daha ucuz elektrik vererek elektrik kullanımını geniş bir zaman dilimine yaymayı planladılar.Böylece şebekedeki aşırı yüklenmelerin önüne geçmek mümkün olabilecekti. İşte bu sebeblerden dolayı akıllı sayaç olarak da anılan dijital(sayısal) elektrik sayaçları kullanımı devlet tarafından desteklenmeye başlamıştır.

Akıllı sayaçlar, elektrik abonelerine şebekenin yoğun olmadığı saatlerde daha ucuz bir tarife uygulayarak şebeke yüklenmelerini azaltmaya yöneliktir.

Dijital SayaçPeki nedir bu akıllı sayaç!
Akıllı sayaçların diğer sayaçlara göre iki farkı bulunmaktadır. Birincisi saat ekranı isminden de anlaşılabileceği gibi elektroniktir. Sayfamızdaki resimlerden bunu inceleyebirsiniz. İkincisi ise bu sayaçların asıl önemli olan kısımıdır. Bu sayaçlar günün farklı saatlerinde ne kadar elektrik enerjisi kullandığınızın raporunu tutmaktadır.
Analog saatlerde tüketilen elektrik bir zaman ayrımını tabi tutulmaksızın toplam bir değer olarak faturada belirtilmektedir. Ama eğer kullandığımız akıllı bir sayaçsa faturamızda sabah akşam ve gece saatleri olmak üzere tüketimimiz üç aşamaya ayrılmış olarak görülür.
H
angi saatlerin hangi dilime girdiği aşağıdaki gibidir:

(06:00 - 17:00) arası gündüz, normal tarife;analog sayaçların aynı fiyatta elektrik

(17:00 - 22:00) arası puant, pahalı tarife (alalog sayaçların 1.5 katı);

(22:00 - 06:00) arası gece, ucuz tarife;analog sayaçların yarısı fiyatında enerji.

Yani gündüz normal tarife, akşan pahalı tarife(%50), gece ise ucuz tarife(%50) olarak belirlenmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken özellikle fazla enerji harcayan elektrikli cihazların 22:00 dan sonra kullanılması gerektiğidir. Eğer buna dikkat edilmezse akıllı sayaçlar diğer sayaçlara göre daha fazla fatura ödememize sebep olabilir. Bunun nedeni kullanım eğilimleri dikkate alındığında en fazla enerji tüketimini pahalı tarife yani 17:00 - 22:00 saatleri arasında yaptığımız gerçeğidir. Bu da ödediğimiz faturanın beklentilerimiz doğrultusunda olmayacağını göstermektedir. Gerçekten de akıllı sayaç kullanıp bu özelliklerine dikkat etmeyen bazı kullanıcıların dijital sayaçlardan şikayetci olduklarına sahit olmaktayız. Bunun yanında bu sayaçlardan fazlasıyla memmun olan kullanıcılar da bulunmaktadır. Aşağıdaki fatura durumu daha iyi anlamanıza yardım edebilir.

Elektrik Faturası

Görüldüğü gibi gece tüketilen 83kw elektrik 5.09 YTl iken gündüz tüketilen 97kw elektriğin bize maliyeti 10.43 YTl olmaktadır.

 

 

Yürürlükteki Elektrik Tarifeleri Yönetmeliği’ne göre elektrik aboneliğinin mevcut olduğu meskenlerde sayaç değişikliği zorunlu bulunmamaktadır. Sadece abonenin isteğine bağlı olarak değiştirilebilir.
08 Aralık.2000 tarih 24254 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği ile 08 Aralık 2001 tarihinden sonra iskanı alınmış meskenlerde ilk kez enerji alacak olanlarda sayaçların puant tarifeli (çok tarifeli) elektronik sayaç olması zorunluluğu bulunmaktadır. Fakat bu zorunluluğun kaldırılacağı söylenmektedir.

Sayaçlar dışarıdan yetkisiz müdahale olursa bunu anlardar ve hafızalarına kaydederler.

Sayaçlar saatlerin geri veya ileri alındığı zamanlarda kendilerini otomatik olarak ayarlarlar. Tekrardan saat ayarı gerektirmez.
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi