Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 
Dosyalar Ana Sayfa
KATALİTİK SOBALAR
                           
Katalİtik sobalar genellikle farklı enerji türleriyle çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır; Çoğu soba hem tüp gazla hem de elektrikle çalışacak donanımlarla satışa sunulmaktadır. Genellikle Isı dağılma hızını ayarlayan bir fan taşırlar. Radyan ısıtıcı, ev tipi tüpgazla (LPG) ile çalışmaktadır.
Katalitik sobalarda ısı enerjisi yanma reaksiyonları sonucu oluştuğu için ortamdaki oksijeni harcarlar. Bu yüzden bu sobalar Oksijen analizörü denilen ekipmanlar yardımıyla odadaki oksijen belirli bir değerin altına düşerse gaz akışını otomatik keserek hayati tehlikeleri önlemektedirler. Oksijen analizörleri günlük hayatta ayrı olarak çeşitli amaçlarla kullanılmaktadırlar. Ateşleme Piezo çakmaklarla yapılmaktadır.

Oksijen Analizörü
Piezo Çakmak
Piezo Çakmak
Bu soba türleri daha çok genel bir ısıtma amacıyla değil de küçük alanları ısıtmak için kullanılmaktadırlar. Aslına bakılırsa yeni ısınma teknolojilerinin gelişmesiyle beraber radyan olarak adlandırılan bu teknolojilerin kullanımı giderek azalmaktadır. Katalitik sobaların verimlerinin düşük olması ayrıca oksijen tükettiği için kapalı ortamlarda güvenle kullanılamamaları bu sobaların gözden düşmesine sebep olmuştur.
Birçok olumsuz yönüne karşın katalitik sobaların uygun şartlarda çalışmasını sağlayacak yöntemler mevcuttur. Bu sobalarda oluşan karbondioksit gazının tahliye edilmesi gerekmektedir. Katalitik soba kullanılan alanların sık sık havalandırılmasının gerekli oluşu ortamın ısınmasına engel teşkil etmektedir bu sebeple yanda gösterilen sistem benzeri düzenekler bu sorunu çözmektedir. Askında aynı yöntem "zehirlemeyen soba" yapımında da kullanılmaktadır.
Böylece sürekli temiz havada ısınmak mümkün olabilmektedir.
Katalitik sobalar, herhangi bir kaçak veya sızıntı olmasa bile zehirlenmelere yol açabilir. Bu tür ısıtıcıların uzun süre çalışmasıyla, ortamda oksijen miktarı azalır ve karbonmonoksit oranı artar. Bu durumda karbon monoksit, kandaki oksijenin yerine geçip vücuttaki tüm dokuların oksijensiz kalmasına ve zehirlenmeye yol açar.

Katalitik sobalar mobil alanlar için bir iyi bir ısı kaynağıdır. Özellikle deprem zamanlarında bu özelliklerini kanıtlamışlardır. Herhangi bir sabit bağlantıya ihtiyaç duymamaları ve tüpgazın çoğu yerde bulunması katalitik sobaların taşınabilirliğini artırmaktadır.

 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi